ch krajín Blízkeho východu.
Do lekársky vybaveného lietadla typu Airbus A-310 Havel nastúpil s manželkou Dagmar, svojím osobným lekárom Iljom Kotíkom a osobným lekárom kuvajtského emira šejka Džábira al-Ahmada as-Sabáha.
Podľa hovorcu Ladislava Špačka kuvajtská strana ponúkla aj hospitalizáciu, tá však nebola nutná, pretože Havel bol schopný prevozu. Na letisko Havla priviezla sanitka.
Prezident Havel v sprievode námestníka ministra zahraničných vecí ČR Hynka Kmoníčka a s početným sprievodom podnikateľov a novinárov priletel v sobotu do Saudskej Arábie. Už pri návšteve prvej z troch krajín Blízkeho východu sa Havel údajne necítil dobre a dokonca zrušil časť programu. Havlove zdravotné problémy sa objavili naplno až v Kuvajte. V noci nadnes dostal 38-stupňové teploty a boli mu nasadené antibiotiká. V Kuvajte mal byť Havel do utorka a ďalšie dva dni boli vyčlenené na oficiálnu návštevu Spojených arabských emirátov.
K skráteniu zahraničnej pracovnej cesty českého prezidenta zo zdravotných dôvodov došlo naposledy v decembri 1999 počas návštevy vo Vatikáne. Havlove časté choroby a opakované operácie a pobyty v nemocnici program jeho zahraničných ciest zásadne zmenili už mnohokrát.
Havlove vážne zdravotné problémy počas výkonu prezidentskej funkcie majú korene v jeho disidentskej minulosti a v prekonaných ochoreniach počas pobytov za mrežami do roku 1989. Do roku 1996 bol Havel desiatky rokov tuhým fajčiarom a denne vyfajčil aj viac ako škatuľku cigariet.
Séria najvážnejších zdravotných problémov sa u Havla začala v roku 1996, keď mu objavili a chirurgicky odstránili malý zhubný nádor na pľúcach. Operácia pod vedením popredného českého chirurga slovenského pôvodu Pavla Pafka prebehla hladko, ale starosti lekárom spôsobil Havlov oslabený imunitný systém a náchylnosť k zápalom priedušiek a pľúc.
Na jar roku 1998 Havlovi počas rekondičného pobytu v Rakúsku prasklo hrubé črevo. Osobný lekár s prezidentom nebol a prezidentova manželka podávala pacientovi s teplotami, ktorý bol v ohrození života, acylpyrín. Život prezidentovi zachránila presná diagnóza miestneho rakúskeho lekára, okamžitý letecký prevoz do Innsbrucku a bezodkladná operácia. Po úspešnom chirurgickom výkone sa objavili komplikácie s dýchaním. Druhá fáza operácie hrubého čreva sa uskutočnila v Prahe na konci júla 1998. Komplikácie s dýchaním sa opakovali. Na začiatku augusta Havla v nemocnici postihla srdcová arytmia a prezidentov život bol v priamom ohrození. Lekári boli nútení na stabilizáciu činnosti srdca použiť elektrošoky.