Washington/Melbourne 30. augusta (TASR) - Americkí a austrálski astronómovia uskutočnili doteraz najpresnejší astrofyzikálny experiment s cieľom dokázať Einsteinovo tvrdenie o zakrivení časopriestoru. Cieľovým objektom bol asi 450 svetelných rokov vzdialený pulzar PSR J0437-4715, ktorý sa rúti vesmírom v sprievode bieleho trpaslíka.
Pulzary sú extrémne husté neutrónové hviezdy so silným magnetickým poľom, ktoré veľmi rýchlo rotujú okolo svojej osi. Fungujú ako akési vesmírne majáky, pretože pri každej obrátke vysielajú rádiové vlny. Tieto vlny opúšťajú pulzar na severnom alebo južnom magnetickom póle. Pretože os magnetického poľa sa spravidla nekryje s rotačnou osou pulzaru, pozorovateľ má dojem "majákového efektu", ktorý vyzerá tak, akoby sa hviezda stále rozsvecovala a zhasínala.
PSR J0437-4715 je počtom 170 obrátok za sekundu výnimočný pulzar. Najmodernejšie meracie metódy umožnili vedcom zmerať periódu pulzovania na desatinu milióntiny sekundy. Z týchto údajov určili sklon rotačnej roviny pulzaru.
"Presnosť týchto milisekundových pulzarov je taká vysoká, že sa dajú porovnať s atómovými hodinami. Už dlhší čas sa preto hovorí o tom, že by sa mohli použiť v mnohých fyzikálnych experimentoch," píše profesor Shrinivas Kulkarni z California Institute of Technology v odbornom časopise Nature.
Po zistení sklonu rotačnej roviny astronómovia prikročili k overeniu všeobecnej teórie relativity Alberta Einsteina. Tá v jednom bode hovorí, že masívny objekt zakrivuje časopriestor okolo seba.
Rádiové vlny pulzaru PSR J0437-4715 musia podľa Einsteinovej teórie prejsť zakriveným časopriestorom bieleho trpaslíka. To znamená, že na Zem musia doraziť o niečo neskôr, ako keby putovali cez nezakrivený časopriestor.
Po analýze získaných dát mali vedci dôvod na radosť, pretože skutočne ukazovali predpovedaný posun. Je to prvýkrát, čo bola všeobecná teória relativity dokázaná pomocou osobitnej geometrie systému vesmírnych objektov.
"Dáta sú také presné, že sa chystáme použiť pulzar na hľadanie jemných vĺn vo vesmíre," uviedol profesor Matthew Bailes zo Swindon University of Technology v Melbourne. Tieto vlny môžu byť nositeľom informácií o zrode vesmíru alebo o splynutí ultramasívnych čiernych dier.
Ďalšie informácie o PSR J0437-4715 sú na http://astronomy.swin.edu.au/pulsar/p140/index.html. Animácia rotujúceho pulzaru je na http://astronomy.swin.edu.au/cgi-bin/displayimage.cgi?research/pulsar .gif.