Výkonného riaditeľa druhej najväčšej ropnej spoločnosti v Rusku vypočúvali v súvislosti s obvineniami vznesenými voči majoritnému akcionárovi Jukosu a šéfovi priemyselnej skupiny Menatep Platonovi Lebedevovi. Ten bol v stredu obvinený zo sprenevery 20-percentného podielu v štátnej firme Apatit v roku 1994.
Výsluch trval asi dve hodiny. Chodorkovskij po odchode z generálnej prokuratúry informoval, že ani jedna z otázok sa netýkala ekonomických aktivít Jukosu. Vyšetrovatelia sa podľa neho sústreďovali na "to, o čom sa už písalo v tlači".
Na vypočúvanie predvolali aj jedného z prominentných akcionárov Jukosu, Leonida Nevzlina.
Chodorkovskij je predstaviteľom superbohatej ruskej elity, známej ako oligarchovia. Jeho majetok sa odhaduje na 11 miliárd dolárov.
Ruské médiá špekulujú o tom, že zadržanie Lebedeva, ktorý podľa renomovaného magazínu Forbes disponuje majetkom v hodnote 1,3 miliardy dolárov, môže signalizovať začiatok zásahov Kremľa proti aktérom trestných činov vo veľkopodnikateľskom prostredí. Proces s Lebedevom podľa komentátorov ohrozuje doterajšiu trojročnú tichú dohodu medzi Kremľom a vplyvnými podnikateľmi.
Chodorkovskij získal kontrolu nad Jukosom v 90. rokoch minulého storočia a vybudoval z neho druhú najväčšiu ropnú spoločnosť v krajine. Jukos v apríli oznámil zlúčenie so svojím ruským konkurentom, spoločnosťou Sibnefť, čím by mohla vzniknúť štvrtá najväčšia ropná spoločnosť na svete.
Podľa mnohých analytikov je nepriamo hlavným terčom súdneho procesu práve Chodorkovskij, Kremeľ však podľa ich názoru nechce blokovať dohody so spoločnosťou Sibnefť.