P, môže vzniknúť problém aj vo vzťahu Berlusconiho s predsedom EK Romanom Prodim. Bez spolupráce EK s predsedajúcou krajinou sa nedosiahne v EÚ takmer, alebo vôbec nič. Zlé vzťahy medzi Berlusconim a Prodim majú hlboké pozadie. Talianske predsedníctvo bude asi turbulentné, keď sa pozrieme na Berlusconiho a jeho urážku nemeckého europoslanca, ktorého prirovnal k nacistickému kápovi. Horšie by bolo, keby nezhody medzi oboma talianskymi politikmi vyšli na verejnosť.
V stredu dopadlo ešte všetko dobre počas spoločnej tlačovej besedy Prodiho s Berlusconim v Štrasburgu. Situácia sa však môže zhoršiť. Berlusconiho zaťažuje obvinenie z korupcie, aj keď podľa narýchlo schváleného zákona mu parlament udelil imunitu. Pred milánskym sudcom však Berlusconi urobil narážku na možné zapojenie predsedu Európskej komisie Prodiho do korupčnej aféry týkajúcej sa predaja štátneho potravinového kolosu SME v roku 1985. Berlusconi obvinil Prodiho, niekdajšieho šéfa štátnej holdingovej spoločnosti IRI, že pri jeho predaji poškodil talianske záujmy. Berlusconi zašiel ešte ďalej a žiadal milánsky súd, aby pozval za svedka niekdajšieho šéfa vlády a viceprezidenta Konventu o budúcnosti EÚ Giuliana Amata. Napätie medzi Prodim, Amatom a Berlusconim bude určite citeľné počas nastávajúceho pol roka.
"Budeme spolupracovať," odpovedal Prodi na otázku o vnútropolitickej rivalite medzi ním a Berlusconim. Taliansko je už predsedníckou krajinou EÚ jedenásty krát.