Paríž/New York 4. júla (TASR) USA skúmajú všetky možnosti týkajúce sa eventuálneho rozmiestnenia svojich jednotiek v Libérii. Pentagón potvrdil, že jeho stratégovia už pripravili rôzne scenáre na eventuálny americký vojenský zásah v západoafrickej krajine. Nič konkrétne však Biely dom pred cestou prezidenta USA Georgea W. Busha do Afriky, kde bude od 7. do 12. júla, neoznámi.
Ako dnes napísal francúzsky denník Libération, hovorí sa o niekoľkých hypotézach zásahu, ktorý je však podľa zboru náčelníkov štábov americkej armády podmienený odstúpením libérijského prezidenta Charlesa Taylora, obvineného z vojnových zločinov.
Pentagón zvažuje vyslanie kontingentu asi 2000 mužov v rámci medzinárodnej misie poverenej úlohou zaistiť prímerie. Američanom by mali pomôcť jednotky z ďalších, najmä afrických krajín. USA by mohli mať vedúcu úlohu, alebo, naopak, mohli by sa uspokojiť s rolou pomocných síl.
Podľa iného scenára by do Libérie malo ísť niekoľko desiatok amerických vojakov, ktorých úlohou by bolo zaistiť bezpečnosť veľvyslanectva USA v Libérii.
Podľa poslednej hypotézy sa nijaká americká intervencia do Libérie neuskutoční.
Úporné rokovania, ktoré sa vedú v Bielom dome, sú odrazom váhania amerických predstaviteľov v otázke vyslania nových vojenských síl do zahraničia. V súčasnosti majú USA 150.000 mužov v Iraku a 10.000 v Afganistane. Aj preto sa americký minister obrany Donald Rumsfeld údajne vyslovil proti rozmiestneniu vojakov v Libérii. Iní činitelia nezabudli pripomenúť, že nateraz posledné vyslanie vojakov do Somálska v roku 1993 sa pre USA skončilo neúspechom a smrťou 18 príslušníkov amerických ozbrojených síl.
Vzhľadom na tlak OSN, ale aj na fakt, že Francúzsko a Veľká Británia nedávno už rozmiestnili svoje jednotky v Konžskej demokratickej republike, ťažko očakávať od amerického prezidenta, že by v Libérii nezasiahol. Bush by tam vojakov mohol rozmiestniť aspoň na tri až šesť mesiacov.