byjským ministrom spravodlivosti a verejného poriadku Mohamedom Ali Al-Musratim. Cieľom stretnutia je snaha o doriešenie rozdielnych postojov v otázke odchodu tisícov ilegálnych imigrantov, ktorí sa cez Líbyu a Tunisko snažia dostať na talianske pobrežie a odtiaľ ďalej do Európy.
Stredo-pravicová vláda talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho, ktorá je pod tlakom kritiky za neúspech v boji proti ilegálnej imigrácii, vyhlásila, že sa blíži k dosiahnutiu dohody s Líbyou o vyslaní talianskych vojakov, aby strážili líbyjské hranice a prístavy. Líbya plán odmietla, pričom uviedla, že Tripolis je proti prítomnosti talianskych vojakov na svojom území a na pobrežných hraniciach. Líbyjské oficiálne miesta argumentujú, že severoafrický štát je takisto "obeťou" ilegálnej imigrácie a je ochotný pripojiť sa k boju, ale chýba mu potrebné vybavenie a zdroje.
Líbyjskí predstavitelia uviedli, že desať rokov trvajúce sankcie OSN proti Líbyi kvôli bombovému atentátu v Lockerbie v roku 1988, mu znemožňujú nákup potrebného zariadenia, ako sú okuliare na nočné videnie na zlepšenie kontroly svojich dlhých hraníc so subsaharskými africkými štátmi. Sťažovali si, že oficiálne miesta v Taliansku ako aj ďalších európskych krajinách prisľúbili zrušenie embarga, ale svoj záväzok zatiaľ nesplnili.
Berlusconi povedal, že boj proti prílevu ilegálnych imigrantov bude patriť k prioritám talianskeho polročného predsedníctva Európskej únie, ktoré sa začalo 1. júla. Zatiaľ sa viac ako 3 tisíc migrantov, z ktorých väčšina pochádza zo Severnej Afriky a Blízkeho východu, dostalo za posledných päť týždňov na talianske územie. Najmenej 30 imigrantov sa utopilo a dvesto ďalších je stále nezvestných po troch nehodách, keď sa člny prevážajúce ľudí nedávno potopili v Stredozemnom mori.