Paríž 3. júla (TASR) - Po jednej z najdlhších rozpráv v histórii francúzskeho parlamentu dnes poslanci schválili vládou navrhovaný plán reformy dôchodkového systému.
Poslanci dolnej komory parlamentu, Národného zhromaždenia, dnes ráno ukončili 155 hodín trvajúcu debatu, počas ktorej sa zaoberali takmer 8500 pozmeňovacími návrhmi. Rozpravu otvorili 10. júna.
Premiéra Jeana-Pierra Raffarina podporuje výrazná väčšina v 577-člennej dolnej komore a neschválenie reformy bolo preto prakticky vylúčené.
V pondelok sa text návrhu zákona dostane do Senátu a očakáva sa, že platiť začne do konca júla.
Vládou navrhovaný plán počíta so zvýšením počtu odpracovaných rokov potrebných na odchod do dôchodku a odstraňuje bariéry medzi súkromným a verejným sektorom, čo bolo v minulosti tabu.
Vládna iniciatíva vyvolala vlnu štrajkov, ktoré niekedy paralyzovali dopravu v celom Francúzsku. Raffarin však odmietol ustúpiť a tvrdí, že dôchodkový systém môže zachrániť pred kolapsom iba rozsiahla reforma.
Podľa nového zákona budú musieť zamestnanci vo verejnom sektore do roku 2008 odpracovať, tak ako v súkromnom sektore, 40 rokov namiesto súčasných 37,5 roka. Do roku 2020 by to malo byť už 42 rokov.
Opoziční socialisti a komunisti vypracovali tisíce pozmeňovacích návrhov, čo napokon viedlo k predĺženiu rozpravy na 155 hodín. Doposiaľ najdlhšia parlamentná debata, trvajúca 166 hodín, sa uskutočnila v rokoch 1983-84 a týkala sa mediálneho zákona.
O reformu dôchodkového systému sa už v roku 1995 neúspešne pokúšal bývalý premiér Alain Juppé.