Brusel 29. augusta (TASR) - Európska únia má "povinnosť" naďalej viesť prístupové rokovania s kandidátskymi krajinami v súlade s časovým harmonogramom schváleným vlani na summite v Nice, podľa ktorého je cieľom uzavretie rokovaní s najúspešnejšími kandidátmi do konca roku 2002. Uvádza sa to v texte rezolúcie, ktorú v utorok v Bruseli schválil zahraničný výbor Európskeho parlamentu (EP).
Predseda zahraničného výboru Elmar Brok však zdôraznil, že Brusel musí prísnejšie dozerať na to, či sú kandidátske krajiny schopné legislatívu EÚ okrem prevzatia aj skutočne uplatňovať a vynucovať.
Po odmietnutí Zmluvy z Nice obyvateľmi Írska musí EÚ pre istotu vytvoriť alternatívne mechanizmy, aby nebolo ohrozené prijatie nových členských krajín v primeranom čase, píše sa ďalej v dokumente, o ktorom bude na budúci týždeň v Štrasburgu hlasovať plénum EP.
V prípade, že obyvatelia Írska ani do konca budúceho roku neschvália v referende Zmluvu z Nice, budú sa musieť inštitucionálne otázky (počet kresiel v parlamente a ďalších orgánoch, hlasy v Rade ministrov) upraviť priamo v prístupových zmluvách kandidátov, ako to bývalo zvykom pri minulých rozšíreniach, uviedol Brok.
Poslanci v dokumente vyzývajú, aby Česká republika a Maďarsko mali po vstupe do EÚ rovnaký počet kresiel v EP ako približne rovnako veľké krajiny Portugalsko a Belgicko, teda 22. Zmluva z Nice im totiž prideľuje iba po 20 kresiel, čo mnohí pozorovatelia považujú za nespravodlivé.
Text rezolúcie víta úsilie kandidátskych krajín vstúpiť okrem EÚ aj do NATO. Rozšírenie únie a aliancie sa podľa poslancov vzájomne vhodne dopĺňajú.
Ekonomické výhody rozšírenia EÚ prevýšia podľa rezolúcie náklady na jeho uskutočnenie. Dokument predpokladá, že rozšírenie do roku 2006 bude možné finančne zvládnuť v rámci momentálne platného rozpočtového výhľadu na roky 2000-06. Po roku 2006 však bude nevyhnutné dôsledné prehodnotenie financovania spoločného rozpočtu a príspevkovej kapacity starých a nových členov EÚ.
Rezolúciu, ako aj jednotlivé správy o pokroku kandidátskych krajín, schváli EP na budúcotýždňovom plenárnom zasadnutí v Štrasburgu.
(spravodajca TASR Robert Sermek) np