ent Vladimír Putin považuje reformu ozbrojených síl za dôležitú tému na rozdiel od liberálov, pre ktorých je nedostatočná a príliš pomalá. Generálporučík Viktor Storonin, zodpovedný za finančné analýzy, povedal, že armáda nemôže postupovať rýchlejšie.
"Ak všetko pôjde úspešne, budeme mať takmer 50 percent vojakov," oznámil Storonin na tlačovej konferencii, kde zdôraznil úsilie nahradiť demoralizovaných brancov za profesionálnych vojakov. "Všetko záleží od programu. Bude to zmiešaný systém. Je to číry populizmus deklarovať jednoduchú zmenu dobrovoľného systému bez správnych podmienok. Vytvoriť podmienky znamená získať čas a peniaze."
Putin, ktorý je najpravdepodobnejším kandidátom na opätovné znovuzvolenie, pravidelne vykresľuje silnú armádu ako jeden z hlavných objektov dlhodobého plánovania, ktorý má za úlohu eliminovať rozsiahlu chudobu, modernizovať Rusko a priblížiť ho k západným krajinám. Minister obrany Sergej Ivanov, kľúčový Putinov spojenec, vytvoril minulý mesiac platformu na zmenu dobrovoľnej armády a zdôraznil, že tento proces bude trvať niekoľko rokov. V jeho komentári pre novinárov povedal, že transformácia sa zrýchli na severnom Kaukaze, kde ruské sily bojujú proti čečenským separatistom už dlhší čas.
"Situácia v tejto oblasti je napätá a sú žiadaní profesionálni vojaci," povedal. "Nemáme žiadne morálne právo posielať vojakov s nedostatočným vojenským výcvikom do takéhoto boja." Dodal, že s experimentom vytvorenia dobrovoľných síl v západnej časti Ruska súvisí riziko nízkych miezd a životnej úrovne. Armáda ubezpečuje, že minimálna mzda bude 200 dolárov. Povedal, že rozpočet na reformu bol okolo 4,5 miliardy dolárov, rozdelený medzi niekoľké ministerstvá.
Generálplukovník Jurij Balujevskij, prvý zástupca šéfa štábu hovoril novinárom polovici vojakov v Čečensku, ktorí sú teraz dobrovoľníci. "Transformácia nie je lacná záležitosť," upozornil. "Nemôžete mať lacnú armádu. Náklady na armádu sú už také a národ ju vidí ako potrebnú pre svoju nezávislosť."