Kyjev 28. augusta (TASR) - Od založenia jedného z dnes najväčších a najstarších duchovných sídiel pravoslávneho kresťanstva Kyjevsko-pečerskej Lavry v ukrajinskej metropole uplynulo 950 rokov. V súvislosti s týmto výročím prišli do Kyjeva delegácie všetkých 15 národných pravoslávnych cirkví vo svete.
Pri tejto príležitosti sa dnes konala v areáli Lavry slávnostná liturgia, večer bolo na programe zhromaždenie a koncert v Národnej opere. Bohoslužbu pred Uspenskou katedrálou Lavry viedla hlava Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi Moskovského patriarchátu metropolita Volodymyr (Sabodan) v prítomnosti prezidenta Leonida Kučmu a množstva návštevníkov.
Do 5. septembra je v Lavre pre veriacich vystavená relikvia apoštola Andreja, dovezená z gréckeho kláštora na hore Athos. Popri tisícke ľudí ju dnes pobozkal aj prezident. Ukrajinskí a ruskí pravoslávni považujú apoštola Andreja za jedného z najväčších svätých.
Hoci časť Lavry patrí v súčasnosti do pôsobnosti ukrajinských pravoslávnych podriadených Moskovskému patriarchátu, jej jubileum považujú za spoločný sviatok aj predstavitelia ďalších dvoch vetiev ukrajinského pravoslávia - pod vplyvom Kyjevského patriarchátu a autokefálneho.
Základom Lavry bol mužský kláštor, ktorý v roku 1051 založili bojari Antonij a Feodosij v jaskyniach na vysokom pravom brehu nad Dneprom. V 11. storočí sa stal centrom šírenia kresťanstva v Kyjevskej Rusi a v 12. storočí získal štatút Lavry - najväčšieho kláštora s osobitnými právami. Je známy podzemnými chrámami a celami. Sovietska moc kláštor v roku 1926 zatvorila a Lavra sa v tom istom roku stala historicko-kultúrnou pamiatkovou rezerváciou. Kláštor obnovil činnosť v rokoch 1941-1961 a naposledy v roku 1992. Uspenská katedrála, postavená v areáli Lavry v rokoch 1073-1078 staroruskými staviteľmi, sa stala v roku 1941 obeťou fašistických okupantov. Vlani ju od základov obnovili podľa zachovaných historických dokumentov. V Lavre má sídlo hlava ukrajinských pravoslávnych pod Moskovským patriarchátom Volodymyr (Sabodan).
(spolupracovník TASR Martin Benko) juh