aný súdu OSN pre vojnové zločiny v susednej Sierra Leone, kde čelí obvineniu z rozdúchania občianskej vojny v krajine. Podľa diplomatov sa Nigéria pokúšala takéto záruky získať.
Od začiatku občianskej vojny v Libérii roku 1989 je Taylor obvinený mnohými z rozdúchavania násilia naprieč západnou Afrikou. V súčasnosti kontrolujú väčšinu územia krajiny povstalci, ktorí žiadajú jeho odstúpenie. Podľa diplomatov je problém v tom, že počas prípadnej cesty loďou by mohlo dôjsť k jeho zadržaniu. "Počíta s tým, že sa udrží, alebo utečie do buše," uviedol jeden z vyslancov v Bezpečnostnej rade (BR) OSN. "V prvej línii je ako doma a verí, že bude prezidentom do smrti."
V hlavnom meste Pobrežia slonoviny Abidjane veľvyslanec Británie pri OSN Sir Jeremy Greenstock uviedol, že nigérijský prezident Olusegun Obasanjo zvažuje ponúknuť Taylorovi útočisko, ale dodal, že takýto zámer musí ohlásiť verejne on sám. Greenstock vedie misiu BR v západnej Afrike, v rámci ktorej v pondelok navštívil Nigériu. "Pokiaľ tomu rozumiem, v súčasnosti v Nigérii neexistuje zákon, na základe ktorého by krajina mohla vydať niekoho súdu v susednej Sierra Leone," uviedol Greenstock. Pätnásťčlenná misia Spojených národov oznámila, že zrušila stredajšiu návštevu libérijského hlavného mesta Monrovia pre ťažké boje, ktoré tam prebiehajú a so stranami, ktoré v konflikte bojujú, sa stretne v Akkre, hlavnom meste Ghany.
Situácia v Monrovii sa zdá byť pokojná, hoci mnohí jej obyvatelia našli po návrate domov svoje príbytky vyplienené vládnymi vojakmi. Prezident USA George Bush sa zatiaľ nerozhodol o prípadnom vyslaní jednotiek do krajiny, ktorú založili oslobodení americkí otroci pred 150 rokmi. O ich vyslanie predtým požiadali generálny tajomník OSN Kofi Annan, Británia aj samotný Taylor.