Washington 28. augusta (TASR) - Debata o odškodnení potomkov bývalých otrokov je v Spojených štátoch čoraz vášnivejšia. Zástancovia odškodnenia sú povzbudení faktom, že myšlienka viny a spravodlivosti častejšie ako kedykoľvek predtým rezonuje v spoločnosti. Nie sú si však istí, či to prinúti vládu vo Washingtone, aby v budúcnosti vypísala šeky pre potomkov otrokov. Ak by predsa len k tomu došlo, dodávajú, pomohlo by to znížiť rozdiely vo vzdelaní, hospodárskom a sociálnom postavení medzi americkými belochmi a černochmi.
Americké reparácie potomkom otrokov nie sú v programe Celosvetovej konferencie o rasizme, ktorá bude na budúci mesiac v juhoafrickom Durbane, ale predpokladá sa, že táto téma bude predmetom diskusie mimo rámca konferencie pripravenej OSN. Šéf americkej diplomacie Colin Powell sa nezúčastní na rokovaní, nakoľko Washington nesúhlasí s požiadavkou arabských krajín, aby na konferencii s Izraelom zaobchádzali ako s rasistickým štátom.
"Za nevyužitie príležitosti presadzovať rasovú spravodlivosť vo svete" označil v utorok rozhodnutie nevyslať prvého Afroameričana vo funkcii ministra zahraničných vecí do Durbanu, významný americký aktivista za občianske práva reverend Jesse Jackson. Podľa tohto predstaviteľa amerických černochov by sa mali Spojené štáty na konferencii zúčastniť vzhľadom na niektoré pretrvávajúce problémy v otázke rovnoprávnosti medzi rasami, ale aj vzhľadom na pokrok, ktorý Spojené štáty v občianskych právach dosiahli.
V Spojených štátoch sa skončilo otroctvo pred 138 rokmi. Zákon podpísal vtedajší prezident Abraham Lincoln. Niektorým bývalým otrokom vláda sľúbila 40 akrov pôdy a mulicu, ale túto časť sľubu Washington nikdy nesplnil. Z 12 miliónov Afričanov, ktorí sa od 15. do 19. storočia dostali do otroctva, iba päť percent pracovalo v Spojených štátoch a v kolóniách, ktoré vytvorili túto úniu.
Dnes z 281,4 milióna obyvateľov Spojených štátov je 36,4 milióna černochov. Niet nijakých vierohodných údajov, ktoré by umožnili zistiť, koľko potomkov bývalých otrokov ešte žije. Mnohí poukazujú na to, že Spojené štáty odškodnili Američanov japonského pôvodu za to, že ich vláda počas druhej svetovej vojny držala v izolácii a aj obete holokaustu.
(spolupracovník TASR William Guard) mak juh