Durban 28. augusta (TASR) - Globálne protirasistické skupiny dnes ostro kritizovali rozhodnutie Washingtonu o neúčasti amerického ministra zahraničných vecí Colina Powella na konferencii OSN o rasizme v Juhoafrickej republike.
Ministerstvo zahraničných vecí USA v pondelok oznámilo, že Powell nepôjde na hlavné stretnutie, ktoré sa začína v piatok v juhoafrickom prístavnom meste Durban, kvôli "urážlivým" vyjadreniam v niektorých dokumentoch konferencie voči Izraelu.
Ako uviedol hovorca ministerstva, Washington ešte uvažuje o konkrétnej úrovni amerického zastúpenia na konferencii, ak sa na nej vôbec zúčastní. Arabské a islamské krajiny totiž vo viacerých dokumentoch označili Izrael ako "rasistický" štát a prirovnali sionizmus k rasizmu.
Delegáti konferencie dnes oznámili, že stretnutie sa uskutoční aj napriek námietkam Spojených štátov. Američanov pritom obvinili z nečinnosti v boji proti rasizmu.
"Je to jasné politické posolstvo o tom, že Američania chcú ukázať, že nie sú na strane obrancov ľudských práv," uviedol dnes na stretnutí mimovládnych organizácií (MVO) hovorca arabského bloku Šaki Issa. Podľa neho neúčasť USA uľahčí konferenciu, keďže "zvyčajne Američania sú prekážkou dobrej dohody o ľudských právach".
Konferencia o rasizme pod záštitou Organizácie Spojených národov, ktorá sa uskutoční na pozadí vzrastajúceho násilia na Blízkom východe, začína tento piatok a potrvá do 7. septembra.
USA minulý týždeň pohrozili bojkotom durbanskej konferencie, ktorej organizátori dúfajú, že sa stane významným medzníkom v boji proti rasizmu. Americký prezident George W. Bush však minulý piatok vyhlásil, že jeho krajina sa na konferencii vôbec nezúčastní v prípade, ak budú účastníci trvať tom, aby sa v oficiálnych dokumentoch objavila kritika Izraela ako rasistického štátu.
Organizácia pre ľudské práva Amnesty International (AI) dnes oznámila, že rozhodnutie Washingtonu ju "veľmi sklamalo". Podľa hovorkyne AI Maye Catsanisovej by mala každá vláda vyslať na konferenciu najvyššiu delegáciu, keďže rasizmus je obrovským problémom na celom svete.
"USA budú vyzerať dosť hlúpo. Všetci vieme, že rasizmus v Spojených štátoch je skutočným problémom," uviedla Catsanisová pre agentúru Reuters.
Neochota USA a arabských krajín odstúpiť zo svojich požiadaviek spôsobila, že dvojtýždňové rokovania prípravnej konferencie OSN v Ženeve o konečnej podobe dokumentov sa skončili neúspešne.
Návrh deklarácie 7000 delegátov stretnutia na úrovni MVO vyzýva Spojené národy, aby uznali, že Izrael je "diskriminačný" štát a Palestínčania môžu odporovať "okupácii akýmikoľvek prostriedkami". Dokument tiež požaduje od Izraela "plnú kompenzáciu" pre Palestínčanov, ktorých opisuje ako ľudí žijúcich pod okupáciou zahraničnej cudzej vojenskej moci.
Proizraelské skupiny v Durbane odsúdili navrhovaný dokument MVO i plány na to, aby sa oficiálna konferencia sústredila na izraelské konanie na Blízkom východe.
"Konferenciu uniesli, zmocnili sa jej tí, ktorí majú politickú agendu. Čo vidíme je napríklad úplný, neprimeraný dôraz na otázku Blízkeho východu, ktorý nie je vôbec otázkou rasizmu. Je to politický konflikt," uviedol Shimon Samuels, riaditeľ Centra Simona Wiesenthala pre medzinárodné styky, poprednej židovskej organizácie pre ľudské práva. "Je to totálne sprisahanie proti Izraelu... na programe by mal byť neonacizmus," dodal Samuels.