Hongkong 1. júla (TASR) - V Hongkongu sa dnes pri príležitosti šiesteho výročia prechodu tejto bývalej britskej kolónie pod čínsku správu chystá najrozsiahlejšia organizovaná protestná akcia v Číne od masakry na pekinskom Námestí nebeského pokoja v roku 1989.
Očakáva sa, že do ulíc aj napriek úmorným horúčavám vyjde viac ako 100.000 ľudí. Dôvodom je nespokojnosť s čínskou vládou presadzovaným zákonom proti podvratnej činnosti, ktorý vyvoláva obavy, že dôjde k zhoršeniu doterajšieho autonómneho postavenia Hongkongu a akékoľvek prejavy nesúhlasu budú vyvolávať rovnakú reakciu úradov - ako je to v súčasnosti vo zvyšnej časti Číny.
Čínsky premiér Wen Ťia-pao sa snaží ubezpečiť obyvateľov napätou atmosférou ovládaného územia, že aj po požadovanom prijatí zákona budú uchránené ich doterajšie slobody a osobitný štatút Hongkongu.
Opatrenia, ktorých ustanovenie žiada Peking od miestnych úradov, však podľa ich kritikov predstavujú najväčšiu hrozbu pre základné ľudské práva v Hongkongu od jeho navrátenia pod čínsku správu.
Iba niekoľko stoviek metrov od budovy, kde sa premiér a stovky miestnych politikov a podnikateľov chystajú osláviť dnešné výročie, už demonštranti spálili čínsku komunistickú zástavu.
Hoci Peking Hongkongu sľúbil udržanie vysokého stupňa autonómie aj pod čínskou správou a miestna vláda ubezpečuje, že môže rovnako slobodne vykonávať svoju prácu ako doposiaľ, oponenti Pekingu tvrdia, že od skončenia britskej správy už v Hongkongu došlo k - síce iba miernemu, ale napriek tomu viditeľnému - úpadku základných slobôd.
Čína žiada od hongkonských úradov schválenie kontroverzného zákona z obáv, že tento región by sa mohol stať ohniskom podvratnej činnosti namierenej proti Pekingu.
Na základe presadzovanej legislatívy by bolo možné odsúdiť na doživotie osoby obvinené z podvratných aktivít, zrady alebo protištátnej činnosti. Zákon tiež umožňuje neverejné súdne procesy a dáva polícii právo vykonávať domové prehliadky bez oficiálneho povolenia súdnych orgánov.