SME

Parlament ako cestovná kancelária

Slovenskí zákonodarcovia sú podnikaví, z každej situácie vedia nájsť výhody pre seba. Príkladom toho je aj pre poslanca triviálna záležitosť – lietanie. Pre početné zahraničné cesty si na leteckú dopravu zvykli ako na cestnú. A keď nalietajú určený počet

Slovenskí zákonodarcovia sú podnikaví, z každej situácie vedia nájsť výhody pre seba. Príkladom toho je aj pre poslanca triviálna záležitosť – lietanie. Pre početné zahraničné cesty si na leteckú dopravu zvykli ako na cestnú. A keď nalietajú určený počet kilometrov, letecká spoločnosť im ako bonus dá letenku úplne zadarmo, ktorú môžu využiť na súkromné účely. Je tu však háčik – služobné cesty si poslanci neplatia zo svojho. Platí im ich slovenský, európsky parlament či NATO.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako to funguje

Letecké spoločnosti vytvárajú aliancie, každá z nich vystavuje svojim pasažierom špeciálnu kartičku, podobnú platobnej karte. Za každý let sa na nej pripočítavajú body. Po dosiahnutí istého počtu má jej majiteľ voľnú letenku zadarmo, bývanie v hoteloch na niekoľko dní grátis alebo si môže zmeniť letenku z bežnej ‘economy class‘ na luxusnú ‘business class‘. A naši poslanci to využívajú. Nie však na zaplatenie ďalšej pracovnej cesty, ktorou by odbremenili štátnu pokladnicu, využívajú ich na súkromné účely.

SkryťVypnúť reklamu

A robia to aktívne, vedome. Vyžiadajú si od konkrétnej leteckej spoločnosti kartičku, na ktorú si vďaka pracovným cestám pripisujú body. O tom, ako naložia s bonusmi, ktoré získali aj vďaka nám, daňovým poplatníkom, si rozhodujú sami. Bonusom môže byť cesta lietadlom do zvolenej krajiny, kam môžu zobrať celú svoju rodinu. Parlament im v tom nemôže zabrániť. Podpredseda Národnej rady Béla Bugár: „Poznáme ten problém, hovorili sme o ňom. Podľa mojich informácií nemožno vystaviť tú kartičku na Národnú radu. Vždy musí byť vystavená na konkrétne meno, podobne ako letenka. Nesledujeme, či niekto z poslancov takú kartičku má a využíva na súkromné účely.“

Bugár sa však mýli, my sme si to overovali. Podľa údajov leteckej aliancie Sky team je kartička síce vystavená na meno, ale ako korešpondenčná adresa môže byť uvedená aj firma, v tomto prípade parlament. Do Kancelárie Národnej rady SR potom môžu chodiť z leteckej spoločnosti alebo z cestovnej kancelárie výpisy, ktoré by informovali o stave bonusov. Parlament by mohol získať do roka zaujímavý počet voľných leteniek. Ak si vypočítame, že napríklad cesta do Štrassburgu stojí 20-, ale aj 37-tisíc korún, a že tam pravidelne lietajú niekoľkočlenné delegácie, nešlo by o zanedbateľnú sumu. Do New Yorku to môže na niektorých trasách stáť pre jednu osobu 15-tisíc, ale aj 98 500 korún v triede ‘business class‘.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci využívajú pri medzikontinentálnych letoch túto luxusnejšiu triedu. Práve podľa ceny letenky a smeru trasy dostáva poslanec určitý počet bonusových bodov. Za jednu cestu v rámci Európy sa mu ich pripíše tisíc. So spiatočnou cestou je ich dvetisíc a za dvadsaťtisíc bodov, čiže desať pracovných ciest, poskytuje aliancia Sky team jednu letenku v rámci Európy zadarmo.

A východisko?

Po našom upozornení sa touto vecou vedenie parlamentu zaoberalo. Bugár: „Uvažujeme o tom, že vypracujeme nejaké smernice a ak to schváli Národná rada, tak by každého poslanca mohla Národná rada sledovať, a vyzvať ho na použitie voľnej letenky v prospech parlamentu.“ Ďalší háčik je však na svete – ak to schváli Národná rada. Prečo by to zákonodarcovia robili? Neschválili ani vrátenie služobných laptopov za 130-tisíc korún po skončení funkčného obdobia, v minulom volebnom období vážne uvažovali o schválení doživotnej renty pre seba.

SkryťVypnúť reklamu

Mimochodom, na tento rok vyčlenila Kancelária Národnej rady na pracovné cesty vrátane ubytovania, stravného a vreckového 18 miliónov korún, do 16. mája, za štyri mesiace, poslanci minuli len na letenky 2,6 milióna korún.

Komu platíme bonusy?

NR SR hradí ubytovanie poslancovi do výšky 200 eur alebo 200 USD na noc v ktoromkoľvek meste. Koľko dní tam vybraní poslanci od volieb 2002 strávili?

Ján Figeľ 69 dní, Vojtech Tkáč 60 dní, Irena Belohorská 59 dní, Imrich Béreš 45 dní, Róbert Kaliňák 25 dní, Sergej Kozlík 18 dní, Monika Beňová 13 dní.

Irena Belohorská: „Kartičku vlastním a občas využívam. Napríklad na letisku, tam je špeciálny salónik pre jej majiteľov, alebo keď si mením triedu letenky.“

Monika Beňová: „Kartičku vlastním a využívam, ale iba pri súkromných letoch.“

SkryťVypnúť reklamu

Tomáš Galbavý: „Áno, vypisoval som takú žiadosť o kartičku na bonusy. Niekde ju asi mám. Je pravda, že môžem tú kartičku využívať na súkromné účely.“

Róbert Kaliňák: „Nemám takú kartičku. Viem, že niektorí poslanci ju majú a možno to aj využívajú na súkromné účely, na čo iné by to využívali. Je to nekontrolovateľné a hlavne neporušujú žiadne nariadenie. Maximálne možno hovoriť o morálke.“

Diana Dubovská: „Vlastním dve kartičky dvoch rôznych aliancií a ako bývalá letuška dokonale poznám ich výhody.“ (rom, th)

V Nemecku za letenky padali hlavy

V minulom roku bolo v Nemecku podaných deväť trestných oznámení na politikov, ktorí zneužívali systém Miles & More leteckej spoločnosti Lufthansa. Systém spočíva v zbieraní bonusov za nalietané míle, za ktoré možno získať rôzne zľavy, výhody alebo voľnú letenku. Nemecký zákon použitie bonusov rovnako ako u nás neupravuje, poslanci však podpisujú osobný záväzok, že kto cestuje služobne alebo na základe svojho mandátu, dáva bonusové míle k dispozícii Spolkovému snemu. Všetko sa uskutočňovalo na základe dôvery, žiadna kontrola sa nerobila. Až dovtedy, kým bulvárny denník Bild v júli 2002 zverejnil článok o zneužívaní voľných letov a prstom poukázal na niektorých poslancov. Bonusové míle, ktoré získali pri služobných cestách, nepoukázali parlamentu, ale ponechali si ich na súkromné lety, prípadne ich darovali blízkym.

SkryťVypnúť reklamu

A začali padať hlavy. Prvý sa musel stiahnuť z politickej scény vnútropolitický hovorca parlamentnej frakcie Zelených Cem Özdemir. Ten si za bonusy okrem iného dožičil výlet do francúzskeho Nice s priateľkou Piou Castrovou. „Spravil som chybu. Nesiem za ňu plnú zodpovednosť,“ vyhlásil a odišiel z politiky. Potom odstúpil zo svojich funkcií popredný predstaviteľ postkomunistickej PDS Gregor Gysi, ktorý za bonusy odletel s celou rodinou na Kubu: „Urobil som chybu, ktorú si nedokážem odpustiť.“ Demisiu odmietol pre rovnaký priestupok podať len šéf poslaneckého klubu Strany zelených Rezo Schlauch, ktorý išiel na výlet do Bangkoku a jeho letenka prvej triedy stála v prepočte 320-tisíc slovenských korún. Schlauch ale vrátil aspoň peniaze. (rom)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 065
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 584
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 199
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 440
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 613
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 607
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 276
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu