Jeruzalem 29. júna (TASR) - V rámci úsilia o naštartovanie plnenia krehkého mierového plánu pre Blízky východ sa dnes bezpečnostná poradkyňa amerického prezidenta Condoleezza Riceová v Jeruzaleme stretla s izraelským premiérom Arielom Šaronom a viacerými členmi jeho kabinetu.
Riceová - ktorá v sobotu v predjordánskom Jerichu rokovala s palestínskym premiérom Mahmúdom Abbásom a jeho ministrami - na dnešnom stretnutí kritizovala pokračovanie budovania izraelskej "bezpečnostnej ohrady" v Predjordánsku, uviedol zdroj izraelskej vlády citovaný agentúrou AFP.
Riceová tento postup označila za "problematický", keďže vytvára "fait accompli" - hotovú vec - a môže byť interpretovaný ako vytyčovanie hraníc medzi Izraelom a palestínskym štátom, ktorý má na základe mierovej dohody prijatej na palestínsko-izraelskom summite v Akabe vzniknúť do roku 2005. Presný priebeh izraelsko-palestínskych hraníc má byť predmetom ďalších rokovaní.
Šaron v reakcii na výhrady uviedol, že bezpečnostná ohrada "nemá politický charakter" a je výhradne odpoveďou na "bezpečnostné" obavy. Podľa zdroja Šaron zdôraznil, že v tejto otázke nemieni ustúpiť, bez ohľadu na postoj Washingtonu.
Izraelský minister spravodlivosti Josef Lapid na tlačovej konferencii po stretnutí s Riceovou v súvislosti s ohradami vyhlásil, že Izrael ja za pokračovanie ich budovania, "nie pre vytýčenie hranice, ale kvôli tomu, že je to účinný prostriedok na zabránenie infiltrácie teroristov" do Izraela.
Izrael začal "bezpečnostnú ohradu" budovať v júni 2002 ako ochranu pred prienikom palestínskych radikálov na svoje územie. Na niektorých miestach má konštrukcia formu múru vysokého niekoľko metrov. Podľa plánov má ohrada na niektorých miestach zasahovať aj 20 kilometrov do palestínskych území, aby boli chránené aj židovské kolónie.
Múr má mať celkovú dĺžku 350 kilometrov a má odrezať Východný Jeruzalem od zvyšku Predjordánska. Prvá časť ohrady dlhá 145 kilometrov má byť dokončená v júli.