daji za nižšie ceny) subvencovaného tovaru na trhoch rozvojových krajín, tvrdia popredné organizácie pre humanitárnu pomoc. "Konečné návrhy sú chabým úsilím a nezastaví škody, ktoré spôsobuje dotovaná produkcia farmárom v krajinách tretieho sveta," uvádza sa vo vyhlásení Katolíckej humanitárnej agentúry (CAFOD).
Ministri poľnohospodárstva sa dohodli, že zrušia spojenie medzi dotáciami a objemom produkcie pre väčšinu produktov a zredukovať tak množstvo nechcených prebytkov, ako boli neslávne známy hory masla v minulosti.
Hnutie proti hladu (Oxfam) vyhlásilo, že reforma v tomto nebude mať úspech. "Tieto návrhy potvrdzujú naše najhoršie obavy, že nie je čo oslavovať," skonštatoval predstaviteľ hnutia Phil Bloomer. "Európske poľnohospodárstvo bude aj naďalej subvencované v rozsahu 30 miliárd libier, čím sa vytvoria obrovské prebytky, ktoré sa budú predávať pod cenu v chudobných krajinách."
Podľa údajov CAFOD-u predstavujú ročné dotácie pre producentov mlieka približne 11 miliárd libier alebo 1,4 libry denne na každú dojnicu. To znamená, že priemerná dojnica v EÚ dostane za deň vyššiu dotáciu ako je denná mzda polovice svetovej populácie.