Paríž 27. augusta (TASR) - Francúzsky prezident Jacques Chirac dnes opakovane potvrdil svoj záväzok voči základným prvkom zmluvy o protiraketovej obrane (ABM) z roku 1972.
Štyri dni po tom, ako americký prezident George W. Bush oznámil úmysel odstúpiť od ABM a nahradiť ju národným systémom protiraketovej obrany (NMD), Chirac pripomenul otázniky, ktoré z tohto projektu vyplývajú pre Francúzsko.
V súčasnom štádiu si Francúzsko želá, aby dialóg s americkými spojencami a NATO pokračoval na bilaterálnej báze. Paríž zverejní svoje stanovisko, keď dospeje k zhode so všetkými účastníkmi a predovšetkým európskymi partnermi, dodal Chirac na konferencii pred reprezentantmi veľvyslanectiev v Paríži.
Zároveň vyslovil želanie, aby návrh spoločnej európskej ústavy bol vypracovaný do roku 2004. Chirac sa k spoločnej ústave vyjadril pred poslancami nemeckého Bundestagu koncom júna minulého roku.
Súčasne navrhol, aby Nemecko s Francúzskom vytvorili priekopnícke jadro EÚ, združujúce krajiny, ktoré si želajú ísť ďalej alebo rýchlejšie v budovaní jednotnej Európy. Poslanci nemeckého parlamentu jeho vystúpenie prijali s nadšením.
Francúzsky prezident tak verejne podporil nemecký návrh na prijatie spoločnej európskej ústavy. Nemecký minister zahraničných vecí Joschka Fischer v polovici mája minulého roku vyhlásil, že Európska únia potrebuje vlastnú ústavu, priamo volenú exekutívu a dvojkomorový parlament, ak chce pokračovať v integračnom procese.
Podľa Chiraca by sa európska obrana mala slúžiť Organizácii Spojených národov. Je v záujme Európy, aby prispela významnou mierou k riadeniu mierových operácií OSN, zdôraznil Chirac počas pravidelnej výročnej konferencie.
V tejto súvislosti pripomenul ťažkosti, s ktorými sa generálny tajomník OSN pravidelne stretáva, keď je potrebné rýchle a účinné nasadenie mierových misií na základe rozhodnutia Bezpečnostnej rady OSN. Najťažšie sú podľa neho vždy prvé mesiace a práve Európa by tu mohla priniesť užitočnú, prípadne rozhodujúcu službu.