Gaithersburg 27. augusta (TASR) - Americkí vedci objavili nový materiál, ktorý nielenže nahradí súčasné výplne zubov, ale ešte k tomu dokáže vyliečiť menšie zubné kazy.
Nová kompozitná výplň naozaj dokáže primäť zub, aby sám "opravil" malé diery. Obsahuje totiž amorfný fosforečnan vápenatý a ten dokáže produkovať prírodný minerál, ktorý sa nachádza v kostiach a zuboch.
Chemik Dr. Joe Antonucci, odborník na polyméry, a Dr. Drago Skrtic z americkej asociácie zubárov predstavili svoj vynález na kongrese amerických chemikov v Gaithersburgu.
Nový polymér vraj nájde široké uplatnenie v zubnom lekárstve. Možno ho napríklad použiť ako zubné lepidlo pri upevnení detských ortodontických zámkov, ktoré vyrovnávajú zuby, no zároveň spôsobujú ich demineralizáciu a samozrejme aj na výplne nielen zubov, ale aj zubných kanálikov.
Tento polymér však napravuje len malé zubné kazy, pri väčších sa použije ako vložka, ktorú neskôr vymení štandardná plomba. Vedci však dúfajú, že v budúcnosti by mohol nový materiál nájsť uplatnenie aj pri "opravách" drobných zlomenín. A možno ho použiť aj pri výrobe zubnej pasty a žuvačky.
Klinické testy začnú v priebehu jedného roku. Myšlienka opätovnej "remineralizácie" zubov nie je vôbec nová, veď práve preto sa používajú aj zubné pasty s obsahom fluóru. V prvom štádiu vzniku kazu totiž práve fluór pomáha zubom remineralizovať sa s využitím minerálov zo slín.
12 lb juh