Budapešť 25. júna (TASR) - Rezolúcia Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) týkajúca sa zmien Zákona o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách, ktoré Maďarsko prijalo 19. júna 2001, bola v pondelok maďarským parlamentom realizovaná. V reakcii na prijatý štrasburský dokument to dnes uviedol štátny tajomník maďarského ministerstva zahraničných vecí András Bársony.
"Maďarský zákonodarný zbor modifikoval začiatkom tohto týždňa krajanský zákon - podľa nášho ponímania - s prihliadnutím na všetky pripomienky, ktoré medzinárodné organizácie v tejto súvislosti predtým sformulovali," poznamenal Bársony.
Ako dodal, nie len Maďarsko sa domnieva, že tým je vec uzatvorená, ani v rezolúcii Parlamentného zhromaždenia RE sa totiž neobjavili požiadavky na dodatočné ošetrenie z pohľadu zákona. "Rezolúcia nikomu neuložila žiadne ďalšie úlohy," podčiarkol maďarský štátny tajomník.
Bársony pripomenul, že novelizovaný krajanský zákon, ak to bude nutné, umožňuje uzatvoriť dvojstranné dohody so susednými krajinami. Ak vlády susedných štátov o to prejavia záujem, Maďarsko je pripravené v tomto zmysle rokovať.
Záverom prijatej rezolúcie RE je podľa šéfa maďarského rezortu diplomacie Lászlóa Kovácsa to, že bolo potrebné upraviť zákon, ktorý Maďarsko prijalo 19. júna 2001. Kovács v komerčnej rozhlasovej stanici Infó Rádió dodal, že RE mala na mysli pôvodný zákon, s jeho novelou sa nemala možnosť ešte oboznámiť. "Maďarský parlament prijal novelu krajanského zákona v pondelok večer, v utorok sme text zákona poslali do RE, pravdepodobne ani na to nebol čas, aby rozdali túto novú verziu," uviedol Kovács, podľa ktorého Parlamentné zhromaždenie tak len potvrdilo rozhodnutie maďarskej vlády, že krajanský zákon je potrebné novelizovať.
Na margo kritickej rezolúcie Parlamentného zhromaždenia RE šéf maďarskej diplomacie konštatoval, že rokovacie pozície Maďarska sa tým nezhoršili, lebo susedia presne vedia, že kritika sa netýka novelizovanej verzie.
Minister pripomenul, že na summite Vyšehradskej štvorky na slovenských Táľoch sa otázka krajanského zákona neprerokúvala. Na tlačovej besede však informoval novinárov o tom, aké ciele viedli maďarský kabinet pri novelizovaní právnej normy, pričom okrem iného pripomenul, že zo zákona vylúčili prvky citlivo vnímané susedmi, ktoré nie sú v súlade s európskymi normami. Maďarsko je podľa neho pripravené konkrétne rokovať o aplikovaní a o vykonávacích predpisoch tohto zákona.
Kovács nevylúčil ani tú možnosť, že by maďarská vláda požiadala RE o preverenie modifikovaného krajanského zákona a o prijatie príslušnej rezolúcie.
"Stálo by zato pouvažovať o tom, už aj preto, aby sa Parlamentné zhromaždenie oboznámilo s novelizovanou verziou a aby aj na ňu vyjadrilo názor. Som presvedčený, že táto právna norma by nebola kritizovaná, ale chválená. Takýto názor naznačila Európska únia a aj Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu sa vyjadrila smerom k Maďarsku pozitívne," konštatoval Kovács, podľa ktorého však nie je pravdepodobné, že PZ RE v priebehu niekoľkých mesiacov dvakrát venuje schôdzu maďarskému krajanskému zákonu.
Rozhodnutie RE vyzývajúce Maďarsko na ďalšie zmeny Zákona o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách, ktoré by boli založené na rokovaniach a dohode so Slovenskom a ostatnými susednými krajinami, zoberie Maďarská republika do úvahy. Povedal to v reakcii na prijatie štrasburskej rezolúcie vedúci kancelárie štátneho tajomníka úradu maďarskej vlády zodpovedného za menšiny Sándor Petróczi, podľa ktorého už samotný modifikovaný krajanský zákon vo viacerých bodoch hovorí o tom, že o konkrétnom výkone nariadení zákona je možné dohodnúť sa v rámci medzinárodných zmlúv.
Podľa jeho slov Maďarsko pozorne preštuduje text rezolúcie, jeho závery zohľadní v ďalšej činnosti.
"Na tieto rokovania bude samozrejme maďarská vláda pripravená tak, ako to doteraz robila na úrovni expertov aj na politickej úrovni. Teraz, po prijatí novely krajanského zákona je už právne platný text, ktorý poslúži ako základ na rokovania o konkrétnych vykonávacích predpisoch," dodal Petróczi.
Prijatie správy spravodajcu Rady Európy pre krajanský zákon Erika Jürgensa v Rade Európy svedčí o tom, že bolo veľkou chybou zo strany maďarskej vlády urobiť jednostranné ústupky pri Zákone o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách, povedal Zsolt Németh z maďarského opozičného Zväzu mladých demokratov (FIDESZ).
Člen maďarskej delegácie v Rade Európy ďalej konštatoval, že ako predstaviteľ FIDESZ nemohol hlasovať za túto rezolúciu, lebo jednoznačným posolstvom prerokovávania maďarského krajanského zákona bolo to, že výsledkom jednostranných ústupkov je z každého pohľadu zhoršenie situácie zahraničných Maďarov.
"Zhoršila sa ich situácia, lebo s okliešteným krajanským zákonom bude rásť nespokojnosť a sklamanie krajanov, a to sa nebude týkať iba vládneho kabinetu, ale aj celej materskej krajiny," spresnil Németh.
Rovnaká je situácia podľa jeho slov po úprave právnej normy aj v radoch susedov, ktorých odpor neustúpil. Naopak, k hlasnému odmietnutiu Slovenska sa pridalo Rumunsko, s ktorým sa v rámci dohody premiérov Viktora Orbána a Adriana Nastaseho už raz podarilo rumunsko-maďarskú diskusiu uzavrieť.
Németh sa domnieva, že dnes sa v Štrasburgu jednoznačne prejavilo, že politika ústupkov nedojme ani medzinárodné inštitúcie, ale naopak, RE vyzvala Maďarsko na ďalšiu úpravu krajanského zákona. Dnešné udalosti zhodnotil poslanec ako viditeľné fiasko prispôsobivej maďarskej diplomacie.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach) pel