a. Podľa britskej vlády sa pri dvoch nezávislých incidentoch okrem šiestich obetí zranilo aj ďalších osem vojakov. K incidentom došlo v blízkosti mesta Amarah, asi 200 km severne od druhého najväčšieho irackého mesta Basra, ktoré je pod kontrolou britských jednotiek.
Podľa svedkov z mesta Majjar, ležiaceho 30 km južne od Amarahu, zastrelili britských vojakov miestni obyvatelia po eskalácii napätia zapríčineného metódami britských síl pri hľadaní ťažkých zbraní v rukách civilistov. Počas utorkového incidentu v Majjare tiež zahynuli štyria Iračania a ďalší 14 boli zranení, uviedli svedkovia a dodali, že Briti spustili kvôli získaniu kontroly nad rozhnevaným davom najprv streľbu s gumovými projektilmi. Britská armáda vyhlásenie svedkov doteraz nekomentovala.
"Britskí vojaci prišli aj so psami a mierili zbraňami na ženy a deti. Ako moslimovia nemôžeme prijať prítomnosť psov v našich domovoch," uviedol Rabí al-Malki. Podľa miestnych obyvateľov prišli Briti do ich mesta po prvý krát 21. júna. Vtrhli do domov aj so psami vycvičenými na hľadanie zbraní a mierili zbrane na deti a ženy. Po sťažnostiach obyvateľov prehliadky najprv prerušili, ale po dvoch dňoch sa vrátili, hovoria obyvatelia. Ako dodali, požiadali o ukončenie prehliadok a prisľúbili, že v priebehu dvoch mesiacov odovzdajú zbrane sami. Keď sa v utorok vojaci vrátili, na znak protestu vyšli do ulíc tisícky Iračanov. "Kričal som na nich, pretože namierili svoje pušky na dieťa. Povedal som im ´nerobte to´, ale vojak ma namiesto odpovede udrel pažbou pušky do tváre," uviedol jeden miestny obyvateľ. "Potom došlo k streľbe."
Britské jednotky následne spustili paľbu s gumovými nábojmi. Iračania v domnení, že Briti strieľajú ostrou muníciou, paľbu opätovali zo svojich zbraní typu AK-47 a šiestich vojakov zastrelili. "Jeden britský vojak držal v ruke ženskú bielizeň a naťahoval ju. Ako moslimovia a šíiti to nemôžeme dopustiť," uviedol Faleh Salím.
Britské jednotky kontrolujúce prevažne šíitský juh Iraku mali od ukončenia vojny proti režimu Saddáma Husajna oveľa menej problémov ako americké jednotky v sunitských mestách centrálneho Iraku. Šíiti totiž zosadenie Saddáma, sunitu, ktorý šíitov potláčal dve desaťročia, privítali s nadšením. Miestni obyvatelia sa vyjadrili, že od incidentu ďalšiu prítomnosť britských jednotiek v meste neprijmú. "Ak sa vrátia, urobíme to isté. Nedovolíme im vrátiť sa," uviedol Abu Faten.