cii Európskeho informačného centra v Bratislave. Reagoval tak na svoje májové vyjadrenie k zúženiu pásma, v ktorom sa môžu pohybovať kurzy mien kandidátskych krajín v rámci mechanizmu devízových kurzov ERM II na plus/mínus 2,25 %.
Pripravenosť danej krajiny na prijatie eura sa podľa jeho slov bude posudzovať flexibilne - od prípadu k prípadu. "Myslím, že došlo k nedorozumeniu. Zrejme to nebolo dosť jasne vysvetlené. Pre posúdenie stability v kandidátskych krajinách nie je stanovené žiadne kritérium 2,25 %," povedal Solbes.
Ako ďalej uviedol, žiadna krajina nebude môcť byť členom eurozóny pred januárom 2007. Odôvodnil to tým, že niektoré maastrichtské kritériá sú viazané na dvojročnú lehotu. "Kandidátske krajiny, ktoré vstúpia do EÚ v máji 2004 však nebudú môcť zaviesť euro v strede roka, preto najskorší možný dátum členstva v EMÚ je január 2007," vysvetlil. Komisár dodal, že vstúpiť do eurozóny bude pre nových členov EÚ právo a súčasne aj povinnosť. "Nemá však zmysel vstupovať do EMÚ, ak kurz krajiny nie je stabilný," poznamenal. Stabilita podľa neho nie je viazaná na konkrétne percentuálne vyjadrenie, ale skôr súvisí s celkovou stabilitou okolo stredného výmenného kurzu.
ERM funguje ako "čakáreň", kde kandidátske krajiny na prijatie eura musia dokázať, že majú dobré makroekonomické ukazovatele a správne rozpočtové politiky, ktoré im zabezpečia bezproblémový pohyb ich mien v povolenom pásme voči euru počas dvoch rokov pred prijatím eura. Ak mena kandidátskej krajiny začne narážať na hornú alebo dolnú hranicu pásma, potom centrálna banka príslušnej krajiny so súhlasom Európskej centrálnej banky intervenuje na devízovom trhu s cieľom stabilizovať svoju menu.
ph;jm;ms