Paríž 23. júna (TASR) Uväznenie predáka Roľníckej konfederácie a predstaviteľa boja proti génovo manipulovaným organizmom (GMO) Josého Bového vyvolalo už v nedeľu protesty a demonštrácie nielen v Paríži, ale aj v ďalších francúzskych mestách, uvádza v dnešnom čísle denník Libération.
José Bové čakal na milosť od prezidenta Jacqua Chiraca, ale v nedeľu k nemu do bytu prišla polícia, zatkla ho a premiestnila do väznice vo Villeneuve-les-Maguelone. V nej už v minulom roku strávil 44 dní za zničenie reštaurácie rýchleho občerstvenia McDonaldďs v Millau.
Teraz si má odborársky predák odsedieť 10 mesiacov: je to súčet dvoch trestov. Jeden osemmesačný vyniesol súd v meste Agen v roku 1998 za zničenie poľa s génovo manipulovanými rastlinami. V polovici februára tohto roku bol Bovému tento rozsudok znížený o polovicu. K tým štyrom mesiacom väzenia treba prirátať šesť mesiacov, ktoré dostal v decembri 2001 na odvolacom súde v Montpellier za podobný čin.
José Bové si nemusí odsedieť plný trest, podotýka Libération. Bové však nie je "bežný" väzeň. O jeho uväznení nemohol rozhodnúť prokurátor v Montpellier bez súhlasu ministra spravodlivosti. Išlo o to, aby sa ukázalo, že Bové sa nemôže zahrávať s justíciou. Od novembra minulého roku Bové žiadal prezidenta Chiraca, aby mu udelil milosť. Bového stúpenci v petičnej akcii na tento cieľ získali, podľa vyjadrenia organizátorov akcie, 600.000 podpisov. Odvtedy Bového prípad prešiel z právnej do politickej oblasti.
José Bové v apríli povedal, že nebude žiadať o zmiernenie trestu, ale mu prezident Chirac dá milosť, alebo pôjde do väzenia.
Minister spravodlivosti Dominique Perben v nedeľu na tlačovej konferencii uviedol, že Bové hodil výzvu, lebo chcel "predstavenie", odmietol ale spolupracovať s justíciou, podčiarkol Libération.
Francúzska ľavica už začínala byť unavená z boja proti návrhu zákona o dôchodkovej reforme, keď dostala nový podnet. Volá sa José Bové, konštatuje v dnešnom čísle denník Le Figaro. Zatknutie a prevoz do väznice vodcu Roľníckej konfederácie zmobilizoval celú ľavicu a odborársky predák sa stal pre ňu novým objektom boja proti súčasnej vláde.
Hovorca Revolučnej komunistickej ligy Olivier Besancenot vyzval na demonštrácie v každej podobe a na veľké zhromaždenia pri každej ceste ministrov alebo prezidenta republiky. Hovorca Socialistickej strany (PS) Julien Dray obvinil vládu, že sa rozhodla pre konfrontáciu. Predseda klubu Komunistickej strany Francúzska (PCF) v Národnom zhromaždení Alain Bocquet hovoril o hanebnom zatknutí a kriminalizácii odborových predákov. Aj prvý tajomník PS Francois Hollande vyhlásil, že vláda sa rozhodla pre skúšku sily, zhrnul Le Figaro.