po stretnutí so sýrskym rezortným partnerom Jeanom Obeidom v Bejrúte v nedeľu. Fischer je na návšteve Libanonu, domovskej krajine hnutia Hizballáh, ktoré pomáhalo vytlačiť Izrael z južného Libanonu v roku 2000 po 22-ročnej okupácii. Spojené štáty zaradili organizáciu na zoznam teroristických skupín. V pondelok má Fischer navštíviť sýrsky Damask, ktorý obvinil Washington z odkladania mierových rozhovorov medzi Sýriou a Izraelom. Izrael obsadil sýrske Golanské výšiny v blízkovýchodnej vojne v roku 1967.
"Blízky východ sa mení...mení sa rapídne. Myslím si, že je to jasné po dozvukoch irackej vojny," povedal Fischer pred novinármi. "Som tu, aby som preskúmal predstavy tých, ktorí to majú na starosť - Bejrútu a Damasku. Čo môžeme urobiť je, že rozšírime tento (mierový) proces založený na legitímnych záujmoch o Libanon a Sýriu. Myslím si, že obe krajiny môžu hrať veľmi konštruktívnu a veľmi produktívnu úlohu," zdôraznil.
Od Spojenými štátmi vedenej vojny za zosadenie irackého vodcu Saddáma Husajna presadzuje Washington medzinárodne podporovanú cestovnú mapu pre mier medzi Izraelom a Palestínčanmi. Európski predstavitelia vyzvali na obdobnú cestovnú mapu pre Izrael a dve arabské susedné krajiny, ktoré majú presadzovať mier so židovským štátom, Libanon a Sýriu. Významný sýrsky predstaviteľ vyzval minulý týždeň na nový prístup k mieru na Blízkom východe, ktorý má byť zameraný na celkovú regionálnu dohodu. Podľa Libanonu žiadna mierová dohoda s vynechaním Libanonu a Sýrie by nepriniesla záruku stability v oblasti.
Európska únia v nedeľu rokovala v Jordánsku s ďalšími medzinárodnými sprostredkovateľmi o podpore mierovej cestovnej mapy - USA, Ruskom a Spojenými národmi. Plán ohrozuje násilie, ktoré vypuklo krátko po tom, ako ju začiatkom mesiaca schválili premiéri Izraela a Palestíny. "Verím, že môžeme nájsť dohodu, ktorú podporia všetci regionálni hráči...pretože si myslíme, že je to veľká príležitosť," dodal Fischer. Francúzsko tento mesiac uviedlo, že EÚ uvažuje o novej cestovnej mape medzi Izraelom, Sýriou a Libanonom.