Ako vyplýva zo slov veliteľa odzbrojovacej operácie, albánski povstalci prisľúbili dobrovoľne odovzdať 3000-3500 kusov zbraní, preto sa NATO voči macedónskej vláde zaviazalo odobrať 3300 kusov zbraní, a to aj napriek tomu, že k dohode so Skopje ani naďalej nedošlo.
Hovorca NATO Pieter Feith uviedol, že aliancia začne v pondelok v skorých ranných hodinách s odzbrojovaním aj v prípade, že nedospeje k dohode s macedónskou vládou.
Macedónska vláda považuje stanovený počet zbraní za nízky, ba až smiešny, pretože sa domnieva, že v rukách albánskych povstalcov je 60.000-100.000 zbraní. Premiér Ljubčo Georgievski už v sobotu upozornil, že NATO musí rapídne zvýšiť počet zbraní, ktoré plánuje odobrať albánskym povstalcom. "Ak má byť rámcová dohoda skutočnou dohodou vedúcou k mieru, potom základom pre dosiahnutie mieru je seriózne odzbrojenie. K mieru nedošlo v Bosne ani v Kosove, a my nechceme, aby sa to isté stalo aj v Macedónsku," povedal predseda macedónskej vlády.
Podľa informácií odborného britského periodika Jane's Defence Weekly disponujú povstalci viac ako ôsmimi tisícmi strelných zbraní, 250 ťažkými automatickými zbraňami, takmer 200 mínometmi a 50 raketami, ktoré možno odpáliť z pleca.
Podľa Georgievského bol dnešný útok albánskych povstalcov na motel Brioni, pri ktorom prišli o život dve osoby, barbarským činom, ktorý pomstia ozbrojené sily krajiny. Motelom ráno otriasla silná explózia, ktorá objekt čiastočne zničila a v ruinách našli smrť Macedónci vo veku 25 a 40 rokov. Podľa miestnej televízie našli oboch zasypaných mužov vyzlečených do naha a spútaných. Na ich telách bola pripevnená a následne odpálená nálož.
Premiér po dnešnom zasadaní Rady pre národnú bezpečnosť uviedol, že nesúhlasí s návrhom, aby sa ťažké delostrelectvo macedónskej armády stiahlo zo súčasných pozícií na severe krajiny. Táto operácia by prišla do úvahy iba v prípade, ak by sa aj albánski povstalci stiahli z území obsadených po 5. júli, keď nadobudlo platnosť prímerie.
Podľa zdrojov NATO však macedónska vláda vyjadrila súhlas so stiahnutím ťažkých mechanizmov a zbraňových systémov armády do kasární, ak sa povstalci paralelne vzdialia na dva kilometre od cesty spájajúcej Tetovo s macedónsko-kosovskou hranicou. Podľa očitých svedkov sa však uniformovaní albánski povstalci ešte stále pohybujú pozdĺž tejto komunikácie.
Štyroch Macedóncov, ktorých povstalci zadržiavali, dnes Albánci prepustili na slobodu a odovzdali predstaviteľom Medzinárodného výboru Červeného kríža. Rebeli v reakcii na zoznam 26 údajne unesených Macedóncov potvrdili, že vedia asi o polovici z nich.