Rijád 22. júna (TASR) Po dlhom odklade vládnuca kráľovská rodina Saudskej Arábie konečne vyhlásila vojnu proti radikálnym islamským teroristom, ako aj tým, ktorí využívajú mešity na šírenie ich myšlienok.
Policajné zátarasy vo všetkých veľkých mestách teraz spôsobujú veľké rady áut, zatiaľ čo policajti hľadajú vozidlá a kontrolujú motoristov.
Ministerstvo vnútra vydáva takmer denne správy o nových zatknutiach a prestrelkách medzi bezpečnostnými silami a islamskými militantmi.
Obyvatelia Saudskej Arábie a kráľovská rodina sformovali zjednotený front proti tým, ktorí sa odchyľujú od skutočnej viery od teroristických útokov z 12. mája v Rijáde, povedal tento týždeň korunný princ Abdulláh ibn Abdul Azíz na rokovaní kabinetu.
V tom istom čase prisľúbil konať "so železnou päsťou proti každému, kto uskutoční takého nebezpečné útoky, ktoré odmieta naše náboženstvo a porušuje hodnoty a tradície našej arabsko-islamskej spoločnosti".
Zdá sa, že nálada medzi obyvateľstvom tohto kráľovstva sa začína meniť po útokoch, ktoré si vyžiadali životy 35 ľudí a takmer 200 zranených.
Tolerancia voči náboženským extrémistom, ktorá pretrvávala medzi niektorými Saudskými Arabmi po útokoch z 11. septembra 2001 sa teraz postupne stráca aj preto, že Saudi sú sami obeťami násilia.
Saudské média blízke vláde tento týždeň zverejnili fotografie detí, ktorých rodičia zahynuli rukou údajných teroristov počas služby v radoch polície v meste Mekka.
Správy o najnovších zatknutiach vo svätom meste moslimov znamenali nastolenie ďalších otázok:
Kto, alebo čo bol cieľom bombových útokov, ktoré saudský minister vnútra označil za plánované piatimi členmi organizácie al-Káida a ďalšími 11 zatknutými podozrivými? Na koho chceli islamskí fanatici zaútočiť v meste, ktoré je sväté pre všetkých moslimov a ktoré dokonca nedovoľuje nemoslimom, aby doň vstúpili?
Západní politickí pozorovatelia sa pýtajú, či 72 podomácky vyrobených bômb a strelných zbraní nebolo skôr určených pre Džiddu, neďaleké prístavné mesto, kde žije veľa cudzincov a členov kráľovskej rodiny.
Zoznam protiteroristických opatrení, zverejnených minulý týždeň politickým poradcom korunného princa Adulom al-Džubajrom vo Washingtone bol obsiahly. Okrem zatknutia viac ako 25 podozrivých teroristov počas jedného mesiaca al-Džubajr povedal, že niekoľko stoviek duchovných bolo odvolaných z ich postov, "pretože sa vzdialili od náboženstva alebo sa stali politicky aktívni".
Ďalších 1000 imámov prostredníctvom výcvikových programov privedú na správnu cestu. Al-Džubajr sa dokonca dotkol kontroverznej témy obsahu učiva v saudských školách, ktoré sú podľa americkej administratívy zamerané protizápadne.
Saudskoarabské médiá sú veľkorysé vo vychvaľovaní vodcov krajiny, čo sa týka prijímania prísnych opatrení proti fanatikom. Názory niektorých novinárov, ktorí vyzývali na väčšiu sebakritiku, však v posledných týždňoch stíchli.