pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana. Predstavitelia kosovských etnických Albáncov však vyjadrili pochybnosti ohľadom rozhovorov hovoriac, že nebol určený dátum ich konania. "Belehrad a Priština jasne naznačovali túžbu začať dialóg a ten sa začne na konci júla," uviedol na tlačovej konferencii po stretnutí predstaviteľov EÚ s lídrami krajín západného Balkánu v Grécku Javier Solana.
Provincia Kosovo je de facto protektorátom OSN, odkedy Severoatlantická aliancia prinútila srbskú armádu pri leteckom bombardovaní v roku 1999 opustiť provinciu, ktorej obyvateľstvo pozostáva prevažne z etnických Albáncov. Kosovo požaduje od Belehradu nezávislosť, ale medzinárodné spoločenstvo doteraz podporovalo iba štatút rozsiahlej autonómie provincie, pretože sa po etnickej vojne, ktorá zničila starú Juhosláviu obáva ďalšieho rozdelenia Balkánu.
Prezident Srbska a Čiernej Hory, voľnej únie, ktorá nahradila Juhosláviu, sa zaviazal pracovať na dohode, ktorá by riešila kosovský problém. "Verím, že môžeme všetkým európskym krajinám skutočne dokázať, že máme vôľu, trpezlivosť a energiu vyriešiť veľa problémov z minulosti," povedal na rovnakej tlačovej konferencii prezident Svetozár Marovič. Srbský vicepremiér Nebojsa Čovič uviedol začiatkom týždňa pre agentúru Reuters, že Belehrad pred začatím rozhovorov počká na vymenovanie nového administrátora OSN pre Kosovo, rovnako ako na konečný štatút provincie. Terajší šéf OSN pre Kosovo Michael Steiner opúšťa Kosovo v júli.
Komentujúc Solanovo prehlásenie, kosovský premiér Bajram Rexhepi uviedol, že "tak ako sme vždy uvádzali, sme pripravení na rozhovory s Belehradom. Doteraz sa však neodsúhlasil žiadny dátum konania sa rozhovorov.