eľať na vývoji zbraní hromadného ničenia. Ak hovorí pravdu, informácie môžu vyšetrovateľov priviesť až k Saddámovi Husajnovi. "Už máme stopu," povedal TV stanici NBC nemenovaný predstaviteľ Pentagónu.
Od piatku je podľa NBC pripravená špeciálna jednotka USA Task Force 20, aby bola okamžite schopná zadržať Saddáma a jeho dvoch synov Kusaja a Udaja. Mahmúd údajne vyšetrovateľom prezradil, že Saddám a jeho synovia sa ukrývajú v jeho rodnom meste Tikrít, spresnil dokonca aj špecifické miesta, kde by sa mohli nachádzať. Ako povedal, ukrývajú sa na rozličných miestach.
Mahmúd tiež popísal posledné dni Saddámovho režimu v Iraku. Keď sa americké jednotky priblížili k Bagdadu, Saddám prikázal jemu a svojim dvom synom, aby sa rozdelili a ušli z mesta. Mahmúd, Kusaj a Udaj ušli do Sýrie, no tá ich pod tlakom výzvy USA, aby neukrývala predstaviteľov bývalého irackého režimu, vyhostila a oni sa premiestnili do Tikrítu, kde sa už nachádzal i Saddám. Niektorí americkí predstavitelia ostávajú skeptickí, či Mahmúd hovorí pravdu. Jeden predstaviteľ Pentagónu však tvrdí, že Mahmúd poskytol zatiaľ najlepšiu stopu k Saddámovi. "Ak Saddáma nechytíme v priebehu budúceho týždňa, už ho možno nechytíme nikdy," konštatoval.
Americké jednotky zadržali Abida Hamída Mahmuda al-Tikrítiho v pondelok. Na zozname 55 nahľadanejších Iračanov mal číslo štyri a je doposiaľ najvyššie postavený predstaviteľ bývalého irackého režimu z 32 doteraz zadržaných osôb. Patril k najbližším spolupracovníkom Saddáma Husajna, ktorý mu údajne absolútne dôveroval.