Islamabad 26. augusta (TASR) - Po prvý raz od zadržania pred troma týždňami dnes ôsmim zahraničným pracovníkom nemeckej humanitárnej organizácie Shelter Now International (SNI) v Afganistane povolili stretnutie s medzinárodnými predstaviteľmi.
Ako oznámilo ministerstvo zahraničných vecí afganského vládnuceho hnutia Taliban, delegácia Medzinárodného výboru Červeného kríža (MVČK) v Kábule zistila, že zadržaní sú v dobrom zdravotnom stave. To následne potvrdilo aj nemecké ministerstvo zahraničných vecí.
Štyroch Nemcov, dvoch Američanov a dvoch Austrálčanov zadržala talibanská náboženská polícia 5. augusta spolu s ich 16 domácimi spolupracovníkmi pre v Afganistane nezákonné šírenia kresťanstva. Taliban doteraz odmietal akýkoľvek konzulárny aj právny prístup materských krajín k cudzincom až do ukončenia vyšetrovania.
MVČK v Kábule dostalo povolenie na návštevu až v sobotu, kedy Kábul tiež oznámil, že prvá dôležitá fáza vyšetrovania sa blíži k záveru. Ako dnes informovala hovorkyňa nemeckého MZV, traja zahraniční diplomati a rodinní príslušníci zadržaných, ktorí čakajú v susednom Pakistane, by okrem toho mali v pondelok znova dostať vstupné víza do krajiny.
Diplomati z Nemecka, USA a Austrálie už predtým dostali víza na jeden týždeň, počas ktorého sa neúspešne snažili o stretnutie so zadržanými. Po vypršaní platnosti víz však museli 21. augusta Afganistan opustiť a sledovať situáciu z Islamabadu.
Ako uviedol vedúci delegácie MVČK Robert Monin po stretnutí, uväznení pracovníci SNI boli šťastní, že ich vidia. Dvoch mužov a šesť žien držia v dvoch miestnostiach jednej budovy. Lekár Červeného kríža ich pri návšteve vyšetril, no podľa pravidiel MVČK nemôžu jeho pracovníci poskytovať informácie o zdravotnom stave alebo väzenských podmienkach zadržaných.
Zástupcov MVČK talibanské úrady prijali "veľmi dobre" a aj spolupráca prebiehala "celkom pozitívne", uviedol Monin. Zástupcov MVČK sprevádzal úradník Talibanu, samotné stretnutie však prebehlo v súkromí. Zadržaným okrem toho priniesli listy od rodinných príslušníkov, pričom väzni na nich dostali príležitosť odpovedať.
MVČK dúfa, že jej zástupcovia budú môcť zadržaných naďalej navštevovať, na čo však zatiaľ nedostali od Talibanu súhlas. V Berlíne medzitým hovorkyňa cudzineckého úradu informovala o dohode ČK s hnutím o doručovaní súkromnej korešpondencie.
Dosiaľ nie je jasné, aký trest môžu cudzinci dostať v prípade usvedčenia. Ich domácim kolegom však za šírenie kresťanstva hrozí trest smrti.