Brusel 19. júna (TASR) - Žaloby proti americkému prezidentovi Georgeovi W. Bushovi a britskému premiérovi Tonymu Blairovi vzniesli pred belgickým súdom za ich účasť na vojne v Iraku, oznámilo dnes ministerstvo spravodlivosti v Bruseli.
Belgický súd celkovo tri žaloby postúpil americkej a britskej justícii. Prvé dve boli okrem Busha a Blaira vznesené aj proti americkému ministrovi zahraničných vecí Colinovi Powellovi a veliteľovi spojeneckej operácie v Perzskom zálive Tommymu Franksovi za ich zodpovednosť počas vojny v Iraku.
Tretia žaloba bola vznesená proti Bushovi, ako aj americkým ministrom obrany a spravodlivosti Donaldovi Rumsfeldovi a Johnovi Ashcroftovi, ďalej poradkyni prezidenta USA pre otázky národnej bezpečnosti Condoleezze Riceovej a námestníkovi ministra obrany Paulovi Wolfowitzovi. Táto žaloba sa týkala účasti uvedených predstaviteľov na vojne v Iraku a v Afganistane.
Nejde pritom o prvý prípad podobnej žaloby. Belgický prokurátor už minulý mesiac rozhodol o postúpení žaloby proti Tommymu Franksovi do USA. Podanie žaloby umožnili kontroverzné zákony Belgicka, na základe ktorých môže tamojšia justícia súdiť cudzích štátnych príslušníkov za vojnové zločiny.
Washington apeloval na Belgicko, aby zabránilo zneužívaniu zákona, ktorý podľa kritikov možno zneužívať pre politické ciele. Tieto žaloby sú označované za skúšku pre belgický zákon o univerzálnej jurisdikcii, ktorý bol nedávno upravený, aby sa zastavil prílev politicky a diplomaticky citlivých prípadov.
Medzi nimi je napríklad žaloba proti izraelskému premiérovi Arielovi Šaronovi a bývalému americkému prezidentovi Georgeovi Bushovi. Reformovaný zákon umožňuje Belgicku odovzdať určité prípady vojnových zločinov iným krajinám. Umožňuje tiež súdnictvu zamietnuť sťažnosti podané žalobcami, ktorí nie sú belgickými štátnymi príslušníkmi, alebo žijú v Belgicku kratšie než tri roky.
Belgicko teraz uvažuje, že poskytne členom amerických delegácií počas ich návštev v bruselských medzinárodných inštitúciách diplomatickú imunitu, aby ich tak uchránilo od pôsobenia sporného zákona o univerzálnej pôsobnosti a zachovalo si sídlo NATO.