Brusel 18. júna (TASR) - Belgicko uvažuje, že poskytne členom amerických delegácií počas ich návštev v bruselských medzinárodných inštitúciách diplomatickú imunitu, aby ich tak uchránilo od pôsobenia sporného zákona o univerzálnej pôsobnosti a zachovalo si sídlo NATO.
Presťahovaním aliancie z Belgicka do "priateľskejšej" krajiny totiž minulý týždeň nepriamo pohrozil americký minister obrany Donald Rumsfeld.
Počas zasadania NATO ostro napadol zákon, ktorý belgickej justícii umožňuje stíhať aj občanov iných krajín. Na belgických súdoch sa tak ocitli žaloby za vojnové zločiny či genocídu napríklad proti americkému ministrovi zahraničných vecí Colinovi Powellovi či bývalému prezidentovi Georgeovi Bushovi staršiemu.
Belgicko zákon nedávno zmenilo tak, že žaloby môže odovzdať justícii v krajine obžalovaného. Ďalšie zmeny odmieta, Američania však nie sú spokojní.
Belgický premiér Guy Verhofstadt i šéf diplomacie Louis Michel však teraz naznačili, že by Belgicko mohlo poskytnúť členom amerických delegácií počas pobytu v krajine diplomatickú imunitu, ktorú majú Američania pôsobiaci trvale v sídle NATO či EÚ.
Belgických predstaviteľov znepokojilo vyjadrenie bývalého šéfa NATO Belgičana Willyho Claesa, podľa ktorého Washington už o presťahovaní NATO "v princípe" rozhodol.
Aliancia jeho slová nepotvrdila a uviedla, že "nemá žiadne informácie" o takomto rozhodnutí. Generálny tajomník George Robertson plánuje podľa denníka La Libre Belgique ubezpečiť listom zamestnancov centrály NATO, že žiadne sťahovanie sa nechystá.
V bruselskom sídle aliancie pracuje vyše 3000 ľudí, z ktorých asi polovica sú Belgičania. Presťahovaním centrály z Bruselu by Belgicko zrejme stratilo aj hlavné veliteľstvo spojeneckých vojsk (SHAPE), ktoré je dnes v Monse asi 60 kilometrov južne od Bruselu.
(spravodajca TASR Robert Sermek) žab