Paríž 19. júna (TASR) - Do ôsmeho dňa odborárskych protestov proti vládnemu návrhu dôchodkovej reformy vo Francúzsku sa dnes zapojilo oveľa menej ľudí, ako sa pôvodne očakávalo.
Situácia v leteckej a cestnej doprave v Paríži a okolí takmer zodpovedá normálu. Zápchy na cestách nie sú väčšie ako zvyčajne.
Menšie problémy zaznamenali v mestskej hromadnej doprave v Lyone, kde na cesty nevyšli dve pätiny autobusov. Približne 80-85 percent spojov sa podarilo zabezpečiť v mestskej doprave v Bordeaux, Rennes a Besancone. Väčšie problémy hlásia z Marseille a Toulouse.
Štára železničná spoločnosť SNCF informovala, že normálne premávajú dve tretiny expresov TGV a všetky medzinárodné expresy Thalys a Eurostar. Na regionálnych a lokálnych tratiach by však počas dňa vlaky mohli mať meškanie.
Minister dopravy Gilles de Robien privítal rozhodnutie zamestnancov jeho rezortu nastúpiť do práce aj napriek výzvam odborárov, aby sa pripojili k štrajku. V rozhovore pre rozhlasovú stanicu Europe-1 uviedol, že cena za sériu štrajkov v jeho rezorte je "príšerná" - denne ide o 200 miliónov eur. Železničná spoločnosť tak podľa neho prichádza o možnosť zakúpiť nové vlakové súpravy a prijať nových zamestnancov.
K dnešnému štrajku sa pripojili aj zamestnanci rezortu školstva, zdravotníctva, ako aj odborári z pôšt a telekomunikácií.
Od parížskej železničnej stanice Montparnasse sa dnes o 13.30 h na protestný pochod mestom vydajú účastníci odborárskej demonštrácie. Ich cieľom je budova Francúzskeho zväzu zamestnávateľov (MEDEF), kde sa v piatok uskutoční ďalšie kolo rokovaní sociálnych partnerov o budúcnosti dôchodkového systému. Odborári trvajú na tom, že ich námietky proti vládnemu návrhu reformy majú trvalý charakter.
Odborové centrály už teraz avizujú, že návrat z letných prázdnin a dovoleniek, ktoré sa začínajú o desať dní, bude búrlivý. "Ak si vláda myslí, že budúcnosť sociálnej poisťovne môže zvažovať podľa rovnakého kľúča ako zmeny v dôchodkovom systéme, potom opäť nastane výbušná situácia," vyhlásil dnes vodca Všeobecnej konfederácie práce Bernard Thibault.
Posledný deň protestov proti plánom vlády donútiť zamestnaných ľudí pracovať dlhšie, aby získali nárok na plný dôchodok, sa konal 12. júna. Napriek zámerom a snahám sa však odborárom nepodarilo paralyzovať celú krajinu.
Prezident Jacques Chirac a vláda sa chcú vyhnúť zopakovaniu pouličných protestov a štrajkov z roku 1995, ktoré vtedajšiu konzervatívnu vládu donútili vzdať sa plánov na realizáciu podobných reforiem a uzavrieť dohodu s ľavicou. Navyše, Chirac dúfa, že vládny návrh dôchodkovej reformy parlament schváli ešte do 14. júla, keď prednesie prejav k národu. Národné zhromaždenie sa bude návrhom vlády premiéra Jeana-Pierra Raffarina zaoberať aj dnes.
1 2 4 12 pel ed