polu s komisárom Európskej komisie pre poľnohospodárstvo, rybolov a vidiecky rozvoj Franzom Fischlerom, ktorý je architektom plánu reformy, ministri zasadli o polnoci v Luxemburgu, aby dospeli ku kompromisnej dohode, stále čeliacej opozícii zo strany Francúzska.
"V atmosfére je cítiť zmenu pozitívnym smerom oproti včerajšku, dnešnému ránu alebo popoludniu," uviedol nemenovaný diplomat EÚ. "Vyzerá to, že dohoda je blízko," dodal. "Každý hovorí, že si myslí, že môžeme dosiahnuť dohodu," povedala britská ministerka poľnohospodárstva Margaret Beckettová. Na otázku novinárov, aká je nálada medzi ministrami, odpovedala: "Oveľa lepšia". Úspech agroreformy je zásadný pre obnovenie stagnujúcich globálnych obchodných rozhovorov, ktorých kľúčovou témou je poľnohospodárstvo, keďže EÚ je vnímaná ako hlavný deformátor obchodu so svojim dotačným systémom v rámci
V stredu Fischler prezentoval návrh, ktorý by podľa diplomatov mohol byť cestou na dosiahnutie dohody týkajúcej sa prebudovania európskeho poľnohospodárstva na nasledujúcich desať rokov. Hlavným bodom je pretrhnúť spojenie medzi dotáciami a produkciou, vďaka čomu vznikala nadprodukcia a kritika EÚ za vytváranie "jazier vína a vrchov masla a hovädzieho mäsa". Táto idea sa nazýva zrušenie väzby, alebo rozpojenie. Fischlerov návrh, o ktorom novinárom povedal, že je jeho posledným, odporúča, aby 75 percent platieb do obilnín a olejnatých semien bolo oddelených od produkčných úrovní, kým zostávajúcich 25 percent by mohlo zostať naviazaných na objem výroby.
Členské štáty však musia posúdiť platby naviazané na produkciu pre zložité prípady ako sú odľahlé vidiecke oblasti, kde je riziko, že farmári opustia pôdu. Definovanie kritérií pre výnimky v zrušení väzby je takisto ťažkým bodom. "Hlavná diskusia bude o zrušení väzby, o percentách a pružnosti pre členské štáty," povedala nemecká ministerka poľnohospodárstva Renate Künastová. Francúzsko, ktoré je najväčším prijímateľom dotácií a hlavným blokátorom dohody, urobilo čiastočný pokrok, ale celkove je skeptické. "Jediné, čo môžem povedať je, že takzvaný konečný kompromisný dokument stále nie je pre Francúzsko akceptovateľný," povedal novinárom šéf francúzskeho agrorezortu Hervé Gaymard.
Ďalším kontroverzným bodom Fischlerovho plánu, na ktorom sa ministri nevedia dohodnúť už takmer rok, je jeho návrh znížiť minimálne ceny za obilniny o päť percent. Podľa poslednej ponuky by to malo byť obmedzené na jačmeň a kukuricu, ale nemá sa to dotknúť najdôležitejšej plodiny - pšenice. Francúzsko a Nemecko sa minulý týždeň dohodli, že nepodporia žiadne škrty v minimálnych cenách za obilniny.
Reforma CAP je zásadná pre odštartovanie zastaveného kola obchodných rokovaní v katarskej Dauhe pred septembrovým stretnutím Svetovej obchodnej organizácie (WTO) v mexickom Cancúne. "Dohoda je veľmi dôležitá a bude mať tiež pozitívny dopad pre WTO. Fischler urobil veľký krok smerom k členským štátom. Musia sa s tým popasovať," povedal jeden z diplomatov. Až doteraz Fischler trval na celkovej zmene. Jeho návrh má umožniť proreformným štátom ako je Veľká Británia aplikovať celkové prerušenie väzby, čo komisár pôvodne obhajoval. Škrty v priamych platbách farmárom na finančné krytie budúcej reformy oblastí ako je cukor by mali byť odsúhlasené na ročnom základe od roku 2007, uvádza sa v návrhu. Fischlerov plán na postupné odstránenie dotácií v prospech financovania vidieckeho rozvoja sa má začať v roku 2005.