Praha 18. júna (TASR) - Rámec nepopulárnej rozpočtovej reformy na roky 2004-2006 schválila dnes česká vláda. Koaličný kabinet chce presadiť reformu napriek výhradám expertov a tvrdému odporu odborov.
Protesty proti vládnej reforme verejných výdajov prebehnú v Česku už vo štvrtok. Asociácia samostatných odborov zvoláva odborárov na demonštráciu do Prahy. Najrazantnejšie budú protestovať českí lekári z Lekárskeho odborového zväzu.
Asi vo štvrtine českých nemocníc bude vo štvrtok jednodňový štrajk, ktorý bude mať podobu víkendovej prevádzky - lekári zabezpečia služby a odložia nenaliehavé operácie.
Ešte mohutnejšie protesty plánuje hlavná česká odborová centrála - Českomoravská konfederácia odborových zväzov - na pondelok. V štrajkovej pohotovosti sú aj českí učitelia - termín ich protestu bol stanovený na 1. septembra. Ak hrozbu splnia, materské, základné a stredné školy budú mať mimoriadne prázdniny.
O reforme budú v nedeľu rokovať lídri koaličných strán a schválenie celého dokumentu sa očakáva na budúci pondelok. Potom bude osud vládnej reformy závisieť od postoja poslancov. Premiér Špidla pohrozil, že ak reformu nepresadí, podá demisiu. Práve táto hrozba a obava z predčasných volieb by podľa analytikov mohla vládnych poslancov zjednotiť. V 200-člennej Poslaneckej snemovni má koalícia iba 101 hlasov. Opozícia - ODS a KSČM - bude veľmi pravdepodobne proti.
Podstatou vládnej finančnej reformy sú rozsiahle škrty výdajov, zmeny v sociálnej oblasti a dôchodkovom zabezpečení, a zvýšenie niektorých daní. V rokoch 2004 až 2006 chce Špidlova vláda ušetriť 200 miliárd Kč a na daniach vybrať dodatočných 70 miliárd Kč. Cieľom je zníženie rozpočtového deficitu z dnešných šiestich percent na štyri percentá v roku 2006.
Škrty budú mať okrem iného za následok zastavenie rastu či dokonca pokles platov v rozpočtovej sfére. Na reformu doplatia aj učitelia a zdravotníci, ktorým vládna koalícia v rámci zavedenia nového tarifného systému sľúbila pridať niekoľko tisíc mesačne. Namiesto toho sa im ich podhodnotené platy zvýšia maximálne o stovky korún, v mnohých prípadoch im však mzda klesne.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) žab