Londýn 18. júna (TASR) - Británia vyvíja na americkú vládu tlak, aby ponúkla prominentným irackým väzňom slobodu za informácie o Saddámovi Husajnovi a jeho zbraniach hromadného ničenia, uvádzajú dnes londýnske noviny Times.
Podľa britských predstaviteľov je výmena informácií za slobodu jediný spôsob ako vystopovať bývalého irackého diktátora a jeho arzenál, ale Američania sú zatiaľ v tomto bode neústupní a britskú vládu to čoraz viac frustruje.
Spojencom sa v Iraku podarilo zajať už 35 najhľadanejších predstaviteľov bývalého irackého režimu, vrátane podpredsedu vlády Tárika Azíza, ale žiaden z nich zatiaľ pri výsluchu nič neprezradil.
Britská vláda im chce navrhnúť, že ak poskytnú spojencom dôležité informácie a neskôr sa dostanú pred súd za vojnové zločiny, bude presadzovať, aby to súd bral ako poľahčujúcu okolnosť. V niektorých prípadoch je im dokonca ochotná ponúknuť ochranu a nový život v zahraničí.
"Pokúšali sme sa presvedčiť Američanov, aby pristúpili na náš návrh, ale vyrukovali s celou škálou právnych argumentov," prezradil novinám nemenovaný predstaviteľ britskej vlády a dodal, že americké úrady sú ochotné pristúpiť na takúto "dohodu" v prípade notoricky známych kriminálnikov, ale ak ide o členov režimu, ktorý vyhlásili za svetové zlo, neprekročia vytýčenú hranicu.
Britský premiér však na rozdiel do amerického prezidenta čelí čoraz väčšiemu tlaku, aby našiel iracké zbrane, ktoré boli vlastne zámienkou pre vojnu. Irackí zajatci však mlčia, či už zo strachu pred pomstou Saddámových milícií, alebo aby kryli svoje zločiny. Všetci väzni sú presvedčení, že Sadám stále žije a preto je pomoc spojencov z ich pohľadu príliš nebezpečná.
Aj americké a britské tajné služby veria, že zvrhnutý diktátor je nažive a ukrýva sa v Iraku a práve jeho existencia podkopáva snahy spojencov nájsť zakázané iracké zbrane, uzatvárajú Times.