Berlín 17. júna (TASR) - Spojeným štátom americkým a Veľkej Británii sa dosiaľ nepodarilo zablokovať kľúčovú cestu financovania terorizmu - tzv. "podzemné banky" prevádzkované v internetových kaviarňach, cestovných kanceláriách či reštauráciách.
V čase, keď sa medzinárodní odborníci na boj proti praniu špinavých peňazí schádzajú v Berlíne na tohtotýždňovú konferenciu, nemeckí predstavitelia tiež vyhlásili, že americké a britské úrady zaostávajú za Nemeckom, Francúzskom a Holandskom pri zasahovaní proti týmto bankám.
USA si stanovili boj proti terorizmu za prioritu po 11. septembri 2001, no ich i britské kontrolné úrady cúvli pred nákladmi dohľadu nad veľkými trhmi neformálnych finančných prevodov, tvrdia nemenovaní vládni predstavitelia v Berlíne. Podľa nich si americké úrady teraz uvedomujú, že musia podniknúť príslušné kroky, inak nebudú schopné plniť túto najvyššiu národnú prioritu.
Tvrdý zákrok proti neformálnym peňažným prevodom v kontinentálnej Európe, vykonávaným prostredníctvom vývozno-dovozných spoločností, cestovných agentúr a pobočiek iných spoločností často za pomoci internetu, vytvoril významné stredisko týchto transakcií v Londýne.
"Podzemné bankovníctvo" je založené na dôvere a vedie sa o ňom málo záznamov, ak vôbec nejaké existujú. Zúčastnené pobočky, cez ktoré často prejde veľké množstvo zahraničných návštevníkov či migrantov, tvoria sieť presúvajúcu peniaze bez stopy.
Asi tretina dospelej populácia USA i Británie nemá bežný bankový účet, čiastočne kvôli nákladom na jeho vedenie i kvôli tomu, že veľký počet imigrantov uprednostňuje neoficiálne prostriedky prevodu peňazí. Zmrazenie účtov má len obmedzený účinok, keďže žiaden terorista si neotvorí konto legálne pod vlastným menom.
Od 11. septembra 2001 úrady na celom svete zablokovali financie početných skupín a osôb podozrivých zo spojenia s teroristickou sieťou al-Káida. Zástupcovia tajných služieb napriek tomu pripúšťajú, že sa nezastavilo preskupovanie organizácie po jej vyhnaní z Afganistanu. Ďalšie útoky ukazujú, že peniaze sa k nej stále dostávajú.
Účastníci schôdzky Pracovnej skupiny finančnej akcie, hlavného svetového orgánu v boji proti praniu špinavých peňazí, by mali schváliť revidované odporúčania pre regulačné úrady, ktoré majú odrážať nové hrozby zo strany kriminálnych a teroristických skupín.
Napriek očakávanému pokroku pri vyrovnávaní sa s odhadovanými 700-1500 miliardami dolárov prepraných peňazí na svete za rok neprinesie stretnutie v Berlíne nič viac než odporúčanie, dodali nemeckí predstavitelia. Túto tému majú znova prehodnotiť na budúci rok.
Keď sa úrady snažia dohnať rozvíjajúce sa spôsoby skrytého presunu peňazí, sú si vedomé, že extrémisti ich potrebujú na svoju činnosť len málo. "Terorizmus je skutočne veľmi lacný," uviedol zástupca skupiny Sieť proti praniu peňazí s tým, že na kúpu auta či zhotovenie bomby stačia peniaze, ktoré možno vybrať z bankomatu.