voči radikálnym otrasom v tejto oblasti. Ministri európskej pätnástky prerušili minulý týždeň rokovania, ktoré uviazli na mŕtvom bode. Architekt reformy spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP), komisár pre poľnohospodárstvo, rybolov a vidiecky rozvoj Franz Fischler v tejto súvislosti uviedol, že na stretnutí predkladá posledný pokus o kompromis.
"Je to posledná ponuka," povedal komisár novinárom v Luxemburgu. "Nikto by si nemal myslieť, že tu hráme takú hru, že dnes predložíme jeden kompromis a zajtra ďalší," dodal. Komisár, ktorý tvrdohlavo bojuje za zmenu dotačnej politiky CAP, povedal, že jeho revidovaný plán nie je neuspokojujúcim kompromisom a vyjadril optimizmus, že bude akceptovaný. Podľa diplomatov je pravdepodobnosť prijatia dohody tento týždeň vysoká.
Poľnohospodárska politika EÚ čelí kritike za deformovanie svetového obchodu a poškodzovanie poľnohospodárstva v rozvojových krajinách. Štyridsaťročná CAP pritom pohlcuje takmer polovicu bohatého rozpočtu únie, ktorý ročne predstavuje takmer sto miliárd eur. Ako ďaleko pôjde EÚ v prepracovaní politiky, čo má odštartovať uviaznuté kolo rokovaní v Dauhe (Kuvajt) o liberalizácii obchodu pred zasadnutím Svetovej obchodnej organizácie (WTO) v Cancúne (Mexiko), závisí od Francúzska, ktoré je najväčším poberateľom poľnohospodárskych dotácií.
Poza chrbát Fischlera, a nie je to po prvý raz, sa však minulý týždeň Francúzsko a Nemecko, ktoré je najväčším prispievateľom do CAP, a uzavreli dohodu, ktorá môže spôsobiť kolaps rozhovorov, ak odmietnu kľúčové časti jeho plánu. V októbri sa francúzsky prezident Jacques Chirac a nemecký kancelár Gerhard Schröder dohodli na udržaní poľnohospodárskeho rozpočtu na súčasnej úrovni v rokoch 2007 až 2013 s malým priestorom pre infláciu. Európski diplomati hovoria, že šance na kompromis sa zlepšili po tom, ako ministri prišli po víkende zo svojich krajín s čerstvými inštrukciami. "Je prinajmenšom pravdepodobné, že dohoda bude tento týždeň...možno vo štvrtok," povedal jeden z nich.