Záhreb 17. júna (TASR) - Chorvátsko v pondelok oficiálne protestovalo proti manifestácii, ktorá sa uskutočnila pred chorvátskou ambasádou v Belehrade, pričom ju označilo za vážny incident.
Demonštrácia vznikla spontánne počas nedeľňajších osláv postupu srbsko-čiernohorského vodnopólového tímu na európsky šampionát 2003. Svoje postupové miesto si zabezpečil víťazstvom 9:8 nad Chorvátskom.
Asi tisíc oslavujúcich demonštrantov hádzalo na chorvátsku ambasádu kamene a rozbilo niekoľko okien. Dvaja z nich vyliezli na balkón veľvyslanectva, odstránili štátny znak a zástavu a nahradili ju srbskou.
Chorvátske ministerstvo zahraničných vecí poslalo na veľvyslanectvo Srbska a Čiernej hory diplomatickú nótu, v ktorej protestovalo proti incidentu. "Závažnosť tohto incidentu ostro kontrastuje s úrovňou vzťahov medzi našimi dvoma krajinami," píše sa v nóte, ktorá zdôrazňuje, že demonštrácia je dôkazom pretrvávajúcej aktivity odporcov oboch krajín voči normalizácii bilaterálnych vzťahov.
Šéf chorvátskej diplomacie Tonino Picula po incidente oznámil, že po dohode s Čiernou Horou ruší svoju dvojdňovú návštevu v Podgorici plánovanú na 16. a 17. júna.
Za Srbsko a Čiernu Horu sa za incident ospravedlnilo ministerstvo zahraničných vecí a tiež primátor Belehradu. Ministerstvo sa navyše zaviazalo nájsť a potrestať vinníkov.
Počas osláv srbsko-čiernohorská polícia zatkla 38 ľudí a ďalších 40 sa zranilo, vrátane piatich policajtov.
Po nedeľňajšej porážke chorvátskeho tímu v slovinskom Kranji sa odohrali zrážky medzi políciou a sklamanými chorvátskymi fanúšikmi.