SME

V Jordánsku volia prvý parlament od nástupu Abdalláha II. na trón

Ammán 17. júna (TASR) - V Jordánsku sa dnes konajú prvé voľby za vlády kráľa Abdalláha II., ktorý na trón nastúpil v roku 1999 po smrti svojho otca, ...

Ammán 17. júna (TASR) - V Jordánsku sa dnes konajú prvé voľby za vlády kráľa Abdalláha II., ktorý na trón nastúpil v roku 1999 po smrti svojho otca, kráľa Husajna. Očakáva sa hlasovanie na základe etnickej príslušnosti a víťazstvo kmeňových spojencov kráľa.

Hlasovacie právo má viac ako 2,8 milióna z 5,3 milióna obyvateľov, pozorovatelia však predpokladajú nízku účasť, ktorá svedčí o apatii voličov a o relatívne nízkom vplyve parlamentu. Na voľby sa zaregistrovalo len 2,3 milióna oprávnených Jordánčanov. Okrem toho sú voľby zatienené vývojom za hranicami krajiny - v Palestíne a v Iraku. V snahe zvýšiť účasť vláda na deň volieb vyhlásila voľno. V rannej relácii miestnej televízie vystúpili moslimskí aj kresťanskí duchovní, ktorí vyhlásili, že účasť na hlasovaní je "národnou povinnosťou" a neisť k urnám je "hriech".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vo voľbách sa rozhoduje o obsadení 110 kresiel dolnej komory parlamentu, o ktoré sa uchádza 765 kandidátov, vrátane 54 žien. Dolná komora sa o moc delí s kráľom a 40-člennou hornou komorou, o obsadení ktorej rozhoduje panovník.

Voliči majú do 19.00 h miestneho času (18.00 h SELČ) k dispozícii 1417 hlasovacích miestností - 590 mužských, 597 ženských a 230 zmiešaných. Prvé výsledky oznámia vo večerných hodinách, konečné sa očakávajú v stredu.

Voľby sú tretími s účasťou viacerých strán od spustenia procesu demokratizácie po nepokojoch z roku 1989. Dovtedy v Jordánsku platil výnimočný stav vyhlásený v roku 1967 po arabsko-izraelskej vojne, keď židovský štát obsadil Západný breh Jordánu - ten bol od roku 1950 súčasť Jordánska.

SkryťVypnúť reklamu

Jordánsko je bez parlamentu od júna 2001, keď ho kráľ na konci volebného obdobia rozpustil. Vypísanie volieb bolo opakovane odložené kvôli izraelsko-palestínskemu konfliktu - ten Jordánčania sledujú veľmi pozorne, keďže viac ako polovica má palestínsky pôvod - a kvôli irackej kríze.

Hlasovanie sa koná na základe nového volebného zákona, ktorý ponechal v platnosti systém jeden hlas - jeden kandidát. Novinkou je zvýšenie počtu poslancov z 80 na 110 - z toho je šesť kresiel vyhradených pre ženy, ako aj zníženie veku oprávnených voličov z 19 na 18 rokov.

O zvolenie sa uchádza takmer 300 lídrov hlavných kmeňov, z ktorých veľká časť získa podporu svojich ľudí. Kmene sú lojálne hášimovskej dynastii, keďže kráľ tradične podporuje beduínov tým, že im poskytuje bezplatné vzdelanie, zdravotnícke služby a veľké územia, kde sa môžu bývalí nomádi usadiť. Vzdelaným beduínom kráľ dáva dôležité vládne funkcie, vrátane postov v armáde a spravodajských službách.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek vernosti kráľovi kmeňoví lídri občas zablokujú prijatie progresívnych zákonov. Napríklad v rokoch 1999 a 2000 parlament zablokoval schválenie prísnych trestov za tzv. zabitie pre česť - zločiny spáchané na ženách, ktoré mali pošpiniť česť rodiny.

O dominantnom postavení kmeňov svedčí aj skutočnosť, že kandidátov postavili len štyri z 31 jordánskych politických strán. Najviac kandidátov - 30 - predložil opozičný Front islamskej akcie (IAF). Tri ďalšie strany - pravicová, centristická a ľavicová -postavili celkovo 29 kandidátov.

IAF je najsilnejšou z opozičných skupín. Islamistické zoskupenie sa vyslovuje za zrušenie mierovej zmluvy s Izraelom z roku 1994. Front, ktorý voľby v roku 1997 bojkotoval, verí v zisk 20-25 kresiel. Dve desiatky poslancov by IAF dostatočne zviditeľnili - ale tým, že front postavil len 30 kandidátov, vyhol sa možnosti získania väčšiny, ktorá by mohla otriasť jeho popularitou na uliciach.

SkryťVypnúť reklamu

IAF predchádzajúce voľby bojkotoval na protest proti zavedeniu väčšinového systému z roku 1993. Keď platil väčšinový systém, islamisti obsadili viac ako štvrtinu kresiel dolnej komory parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 122
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 9 003
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 4 901
  4. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 221
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 203
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 540
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 153
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 858
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Slovinsky cyklista Tadej Pogačar.

Slovinec ovládol Valónsky šíp druhýkrát v kariére.


a 1 ďalší
Tvorcovia podcastu Bavme sa o lige Michal Maťašovský, Marek Arpáš, Maroš Červenka  a Andrej Zvolenský.

Debata o všetkom podstatnom, čo sa udialo v Niké lige.


Brankár Nitrianskeho Rudna Šimon Báčik chytá pokutový kop Richarda Pagáča.

Šimon Bačík sa venuje aj thajskému boxu.


a 1 ďalší
Olympic rings are seen near the village of Anterselva where the biathlon discipline will take place during the Milan Cortina 2026 Winter Olympics, in northern Italy, Saturday, Jan. 25, 2025. (AP Phot

Medzi jednotlivcami získa odmenu každý v Top 8, medzi kolektívmi v najlepšej šestke.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu