Washington 24. augusta (TASR) - Pacienti trpiaci cystickou fibrózou, nazývanou aj mukoviscidóza, majú nedostatok soli v pľúcach. K tomuto záveru prišli vedci z University of North Carolina, informoval časopis Molecular Cell.
Tím vedcov pod vedením Richarda Bouchera vyšľachtil myši s mukoviscidózou. U týchto zvierat bola vrstva zo soli a vody, ktorá pokrýva dýchacie cesty, oveľa tenšia ako u zdravých myší. Tento problém zviditeľnilo elektrické meranie, fungujúce podobne ako elektrokardiogram srdca.
V druhej fáze vedci vyskúšali lieky na obnovenie tejto vrstvy. Už teraz je jasné, že pôjde o zdĺhavú liečbu. Po pridaní soli do pľúc myší s mukoviscidózou sa hlien síce rozpustil, ale iba dočasne. To znamená, že liek, ktorý je vo fáze klinických testov, bude treba brať viackrát za deň po niekoľko rokov.
Cystická fibróza je najčastejšou dedičnou chorobou. Chorí trpia dýchavičnosťou, nedostatkom kyslíka a chorobami srdca. Spôsobuje to hustý hlien, ktorý zalepí ich priedušky a pľúca. Gén, ktorí zapríčiňuje cystickú fibrózu, je síce známy, ale zatiaľ sa nenašiel spôsob jeho deaktivácie.