Peking 15. júna (TASR) Čína sa rozhodla znížiť početné stavy svojich ozbrojených síl o 20 percent teda približne o 500.000 vojakov počas nasledujúcich piatich rokov, zreorganizovať svoje operačné velenie, ale aj posilniť svoju armádu v súvislosti s napätím s ázijským ostrovným štátom Taiwan.
Obsahom plánu je znížiť počet vojakov v čínskych ozbrojených silách na asi 1.85 milióna a zamerať sa na demobilizáciu toho vojenského personálu, ktorý nie príliš nevyhnutný.
Reorganizácia sa dotýka aj vojenského zdravotníctva. Správa nad desiatkami vojenských nemocníc prejde na miestnu civilnú správu a niektoré vojenské školy splynú.
Niektorí z prepustených vojakov budú presunutí priamo pod právomoc ľudovej ozbrojenej polície, čo sú ozbrojené zložky dohliadajúce na vnútornú bezpečnosť s počtom milión príslušníkov.
Druhé najväčšie znižovanie čínskeho vojenského personálu od roku 1997 sa však nebude týkať zmeny veliteľskej štruktúry ozbrojených síl. Veľké zmeny v štruktúre v čínskej armáde sa neočakávajú, keďže bývalý čínsky prezident Ťiang Ce-min je predsedom Ústrednej vojenskej komisie straníckeho orgánu, ktorý dohliada na čínske ozbrojené sily.
Modernizáciou sa zníži počet vojenských okruhov zo siedmich na šesť, a to spojením vojenského okruhu Ťi-nan s okruhom Nanking, ktorý vedie snahy Číny o unifikáciu s Taiwanom.
Čínsky arzenál vojenských prostriedkov s cieľom zjednotiť Taiwan s pevninskou Čínou bude pokračovať a bude si vyžadovať vytvorenie veliteľskej štruktúry, ktorá integruje pozemné vojsko, vojenské námorníctvo, letectvo a raketové vojsko.
Čínske ozbrojené sily už budujú a cvičia s obojživelnými plavidlami a od Ruska kúpili desiatky moderných bojových lietadiel, štyri ponorky a dva zmodernizované torpédoborce.
Tieto akvizície majú podľa vojenských analytikov vytvoriť ozbrojené sily schopné zastrašiť Taiwan a zabrániť americkej intervencii v prípade akéhokoľvek konfliktu medzi Čínou a Taiwanom.