eklarácie, ktorá zaviaže EÚ k prijatiu krajín bývalej Juhoslávie do únie v budúcnosti a k zvýšeniu finančných prostriedkov určených na prípravu týchto krajín na prípadné členstvo v EÚ. Podľa diplomatov 15 ministrov odsúhlasí plán vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničné záležitosti Javiera Solanu, zameraný na boj proti rozširovaniu jadrových, chemických a biologických zbraní.
Plán zahŕňa diplomatické akcie, navŕšenie prostriedkov určených pre zbrojných inšpektorov, ako aj plán na to, aby sa zbrane z bývalého Sovietskeho zväzu nedostávali do nesprávnych rúk. "EÚ zváži implementáciu efektívnej politiky ´cukru a biča´ v spojitosti so záväzkami tretích krajín ohľadom nerozširovania nekonvenčných zbraní. Táto politika bude realizovaná v kontexte dohôd o spolupráci a programoch pomoci," uvádza návrh plánu.
Ako prvú ilustráciu takejto podmienenosti budú ministri požadovať,aby Irán "okamžite a bezpodmienečne" umožnil dôkladnejšie inšpekcie ohľadom jeho údajného zbrojného programu. EÚ chce týmto krokom podmieniť ďalšie rokovania o hospodárskej spolupráci. V návrhu plánu sa uvádza, že hoci Irán má právo na budovanie civilných jadrových zariadení, "povaha niektorých aspektov tohto programu vzbudzuje vážne obavy." Od začiatku rokovaní medzi EÚ a Teheránom o spolupráci a obchode z minulého roku ide o najvážnejšie varovanie Únie. Zároveň výzva EÚ prichádza v čase, kedy sa očakáva aj správa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu, ktorá by mala komentovať iránsky zbrojný program v kritickom tóne.