Praha 14. júna (TASR) - Až desať rokov praxe v Česku vyžaduje Česká lekárska komora (ČLK) od slovenských lekárov, ktorí sa v Českej republike uchádzajú o vedúce funkcie. Informuje o tom český denník Lidové noviny (LN) s tým, že nemilé prekvapenie čakalo na dvoch slovenských lekárov v přerovskej nemocnici.
Nariadenie lekárskej komory platí už rok a pol a podľa prezidenta ČLK Davida Ratha bude Česko uznávať lekárom zo zahraničia - až do doby českého vstupu do únie - iba vzdelanie a atestácie z ich domovskej krajiny, ale nie prax.
"A je jedno, či ide o Slováka alebo Ukrajinca. Podobne postupujú aj západoeurópske krajiny voči nám," uviedol Rath.
Podľa LN dvaja slovenskí lekári s rokmi praxe na Slovensku pred pár týždňami úspešne prešli výberovým konaním na funkcie primárov hematologicko-transfúzneho oddelenia a ORL. V rámci registračného konania okresná pobočka ČLK týmto vysoko kvalifikovaným odborníkom zo SR odmietla uznať mandát a vytkla im, že pre funkciu primárov nespĺňajú podmienku desaťročnej praxe v ČR.
"Považujeme to za jasnú diskrimináciu slovenských odborníkov," uviedol pre LN riaditeľ nemocnice v severomoravskom Přerove Zdeněk Horák.
Postoj ČLK je pre riaditeľa nepochopiteľný aj preto, že jeden zo slovenských Lekárov má za sebou šesťročné pôsobenie na poste primára břeclavskej nemocnice.
S názorom riaditeľa nemocnice v Přerove sa stotožnil aj zdravotný radca Olomouckého kraja Josef Gerolda. "Považujeme to ta obmedzovanie prístupu k výkonu povolania na národnostnej báze," povedal a vyjadril názor, že svojvoľné licenčné pravidlá ČLK sú porušením medzištátnej zmluvy medzi ČR a SR o uznávaní vzdelania a atestácií.
Podmienku ČLK v podobe povinnej desaťročnej praxe považuje za spornú aj hovorca českého ministerstva zdravotníctva Mario Böhme. Podľa jeho slov v licenčnom poriadku ČLK je uvedená ako podmienka na funkciu primára II. atestácia a desať rokov praxe, ale výslovne sa nehovorí, že prax musí byť absolvovaná v Česku. Do sporu ministerstvo zasiahnuť nemôže. Lekári sa môžu odvolať na súde.