anovali v čase krízy v Iraku. "Francúzsko a Spojené štáty zostanú vernými a na seba navzájom náročnými spojencami," citovala Chiraca pred novinármi jeho hovorkyňa. "Po tom, čo sa zmienil o nezhodách medzi oboma krajinami ohľadom spôsobu odzbrojenia Iraku, prezident zdôraznil, že francúzski a americkí predstavitelia zostávajú verní vzťahu, založenému na dôvere a dialógu," dodala.
Spolu s americkými podnikateľmi do Francúzska pricestoval aj americký minister obchodu Donald Evans, ktorý sa ešte vo štvrtok stretol s francúzskym ministrom financií Francisom Merom, aby diskutovali o francúzsko-amerických vzťahoch. Merov hovorca uviedol, že obaja ministri sa zhodli na potrebe "hľadieť do budúcnosti".
Faktom však zostáva, že trhliny v americko-francúzskych vzťahoch sa zatiaľ celkom nezacelili. Svedčí o tom prinajmenšom limitovaná účasť Spojených štátov na každoročnej medzinárodnej výstave letectva a kozmonautiky na letisku Paríž Le Bourget. Pentagon na toto podujatie vyslal iba nižších dôstojníkov a nepovolil ani letecké šou amerických lietadiel. Aj čelní predstavitelia najvýznamnejších amerických firiem vyrábajúcich lietadlá - Boeing Co a Lockheed Martin - sa rozhodli zostať doma.