Zároveň obvinil Západ, že dovolil, aby sa zbrane dostali k albánskym povstalcom v Macedónsku.
"Ľudia, ktorí používajú zbrane na vyriešenie politických problémov, musia pochopiť, pocítiť a byť si vedomí, že svetové spoločenstvo proti nim použije silu," povedal Putin na stretnutí s macedónskym prezidentom Borisom Trajkovským. Obaja politici sa v Kyjeve zúčastňujú na oslavách desiateho výročia nezávislosti Ukrajiny.
Podľa Putina medzinárodné spoločenstvo malo už dávno prinútiť rebelov v Macedónsku, aby zbrane odovzdali. Ruský prezident vyzval na rozhodnú akciu, aby sa tak stalo teraz. "Tento problém sa nevyrieši len vyhláseniami, alebo imitáciou akcie - ak naozaj chceme odzbrojenie, musíme najprv uvažovať o zastavení dodávok zbraní do regiónu," vyhlásil.
Ruský prezident vo štvrtok vyjadril vážne pochybnosti o úspechu odzbrojovacej misie NATO v Macedónsku, ktorú Severoatlantická rada schválila v stredu. V rámci operácie Hlavná žatva má 3500 vojakov NATO od začiatku budúceho týždňa v Macedónsku zbierať zbrane, ktoré rebeli dobrovoľne odovzdajú.
Predstavitelia aliancie dnes oznámili, že s povstalcami z Národnej oslobodzovacej armády (UCK) uzavreli dohodu o počte odovzdaných zbraní. Konkrétne čísla neuviedli s tým, že ich zverejnia až po konzultáciách s macedónskou vládou, ktorá ich musí schváliť.
Podľa západných vojenských zdrojov UCK súhlasila s odovzdaním viac ako 3000 zbraní. Povstalci doteraz tvrdili, že majú okolo 2500 kusov munície, macedónska strana však tento týždeň uviedla počet 85.000 - vrátane rakiet, mín a granátov. Pozorovatelia poukazujú na to, že rebeli sa môžu pokúsiť časť výzbroje presunúť do Kosova.