očinov obvinení aj bývalý americký prezident George Bush, minister zahraničných vecí Colin Powell či generál Tomy Franks, ktorý velil americkej invázii v Iraku.
"Pokiaľ sa od toho neupustí, budeme proti poskytovaniu akýchkoľvek prostriedkov na výstavbu nového sídla aliancie v Bruseli," vyhlásil na tlačovej konferencii Rumsfeld. Upozornil, že americká vláda nebude odporúčať svojim popredným vojenským a civilným predstaviteľom, aby cestovali do krajiny, kde im hrozí zatknutie. Pokiaľ sa Belgicko chce vyhnúť postihu, "musí dokázať, že zostáva rovnako pohostinným miestom pre NATO, akým bola toľko rokov".
Belgický zákon o univerzálnej pôsobnosti umožňuje žalovať kohokoľvek z vojnových zločinov a miestne súdy ho môžu odsúdiť. Na jeho základe bol vlani usporiadaný proces s niektorými účastníkmi genocídy v Rwande, ktorí boli odsúdení. Kvôli kritike zákona zo strany USA alebo Izraela Belgicko v poslednom čase zmiernilo jeho účinky. Žaloby proti zahraničným politikom tak majú byť po preskúmaní postúpené do ich domovských krajín.
Spojené štáty podľa Rumsfelda "túto údajnú právomoc belgických súdov odmietajú". Rešpektujú zvrchovanosť Belgicka, no to si však musí uvedomiť, že existencia takého zákona "vyvoláva závažnú otázku, či NATO môže ďalej organizovať v Belgicku svoje zasadnutia a či sa na nich budú môcť zúčastňovať vysokí americkí vojenskí a civilní predstavitelia". Postupy miestnych súdov na základe žalôb "predkladaných spolitizovanými prokurátormi" vyvolávajú "otázku zodpovednosti Belgicka ako vhodnej hostiteľskej krajiny".
Táto jasná, neskrývaná hrozba na belgickú adresu ukazuje, že USA nemienia strpieť akýkoľvek postih zo strany zahraničnej justície. Dopĺňa ťaženie Spojených štátov proti medzinárodnému trestnému súdu, ktorý nedávno zahájil činnosť v Haagu a ktorého jurisdikciu Washington neuznáva.