Paríž 12. júna (TASR) - Francúzsky prezident Jacques Chirac a britský premiér Tony Blair sa dohodli, že zabudnú na rozpory ohľadom Iraku a budú spolupracovať na rozvoji užších vzťahov v Európe. Obaja politici rokovali v stredu večer v Paríži viac ako dve hodiny a bola to ich prvá podobná schôdzka od februára, keď sa mesiac pred irackou vojnou zišli vo francúzskom Touquet.
Blair po skončení rozhovorov zdôraznil, že rozpory medzi Francúzskom a Britániou kvôli Iraku nie sú prekážkou ďalšej vzájomnej spolupráce. Obaja politici sa tiež zhodli v otázke nutnosti reforiem Európskej únie, ktorá sa má na budúci rok rozšíriť zo súčasných 15 na 25 členov.
V rámci týchto reforiem pripravuje Konvent pod vedením francúzskeho exprezidenta Valéryho Giscarda dďEstainga návrh európskej ústavy, ktorý má byť do piatku hotový. Konvent ho predloží na summite EÚ v Grécku. Hlavným a najspornejším bodom návrhu je ukončenie praxe rotujúceho predsedníctva EÚ, a vytvorenie postu prezidenta, voleného na dva roky.
Paríž a Berlín už deklarovali zámer bezvýhradne podporiť Giscardov návrh. Británia si želá lepšie definovanie roly budúceho prezidenta EÚ a zachovanie práva veta členských krajín v citlivých politických otázkach, akými sú financie a zahraničné záležitosti.
Stretnutie Blair-Chirac sa konalo krátko po rozhodnutí Londýna odložiť - minimálne do budúceho roku - prípadné zavedenie eura. Blair však zdôraznil, že podporuje zavedenie eura, no Británia na to najskôr musí byť pripravená.
"Potrebujeme vytvoriť správne hospodárske podmienky. Na tejto ceste sú ale nejaké prekážky a pripravili sme plán, ako ich odstrániť," uviedol britský premiér, ktorý sa dnes pred návratom do Londýna stretne ešte francúzskym premiérom Jeanom-Pierrom Raffarinom.