Washington 24. augusta (TASR) - V koncertnej sále Kennedyho centra vo Washingtone zaznie po prvý raz 20. septembra unikátna predohra od jedného z najväčších skladateľov Ludwiga van Beethovena, ktorú zrekonštruoval holandský muzikológ.
Predohra zaznie v podaní Národného symfonického orchestra pod taktovkou Leonarda Slatkina. Beethoven ju zložil k opere Macbeth na motívy Shakespearovej drámy, pričom spolupracoval s rakúskym libretistom Joachimom von Collinom v roku 1810. Operu však nedokončili, pretože podľa Collina bola Beethovenova hudba "príliš pochmúrna".
Po Beethovenovej smrti v roku 1827 sa jednotlivé partitúry predohry roztratili vďaka lovcom suvenírom a napokon sa ocitli v troch európskych mestách - Bonne, Berlíne a Londýne - až kým ich holandský skladateľ a počítačový programátor Willem Holsbergen nepospájal.
Vzkriesená predohra trvá približne osem minút, pričom vykresľuje známu prvú scénu hry anglického dramatika, v ktorej sa stretávajú tri čarodejnice uprostred bleskov a hromobitia.
Holsbergen sa o nedokončenej predohre dozvedel od ďalšieho Beethovenovho obdivovateľa, právnika z amerického Wisconsinu Marka Zimmera, ktorého spoznal prostredníctvom internetu.
Neskôr spoločne vytvorili internetovú stránku www.unheardbeethoven.org, na ktorej uverejňovali málo známe diela veľkého skladateľa a tiež elektronickú verziu spomínanej predohry.
Vďaka materiálom najmä od Zimmera vytvoril Holsbergen špeciálny počítačový program, pomocou ktorého poskladal hudobné dielo v pôvodnej kráse - "Bolo to veľmi vzrušujúce, keď som predohre vdýchol život a zaznela po prvý raz," vyznal sa Holsbergen, ktorý dielo označil za prevažne pochmúrne s niekoľkými veselšími momentmi.
Zrekonštruované dielo sa dostalo do rúk Jamesa Greena, predstaviteľa Ira F. Brilliant Center for Beethoven Studies v kalifornskom San José. Ten sa skontaktoval s Národným symfonickým orchestrom, ktoré prejavilo o jeho interpretáciu veľký záujem, rovnako ako Kennedyho centrum o usporiadanie koncertu.
Beethoven sa považuje za jedného z najplodnejších autorov svojich čias, no hoci nahrávky stoviek jeho skladieb existujú v rôznych verziách a na rôznych hudobných nosičoch, mnoho ďalších diel doteraz nebolo publikovaných.