l prezident Českého združenia dopravných pilotov CZALPA ĆSA Radomil Kratochvíl. Dodal, že piloti kedykoľvek štrajk prerušia alebo ho ani nezahája, pokiaľ vedenie firmy pristúpi na požiadavku samostatnej kolektívnej zmluvy.
Riaditeľ vnútorných vzťahov ČSA Dan Plovajko v reakcii na vyhlásenie štrajku povedal, že vedenie firmy ešte nebolo o tomto kroku oficiálne informované a že sa k tomu zatiaľ nebude vyjadrovať.
Podľa Kratochvíla chceli piloti zahájiť štrajk pôvodne v piatok 13. júna, vzhľadom k referendu o vstupe Českej republiky do Európskej únie (EÚ) však svoje plány o pár dní odložili. "Vyčerpali sme všetky možnosti, ako sa s vedením ČSA dohodnúť," upozornil Kratochvíl. Ten zároveň obvinil prezidenta ČSA Miroslava Kůlu, že neobhajuje záujmy firmy, ale iba svoje vlastné záujmy.
Kratochvíl tiež odmietol správy o tom, že pilotom ide iba o zvýšenie platov s tým, že otázka rastu miezd môže byť riešená až pri riadnom prerokovávaní kolektívnej zmluvy. "Informácie o tom, že nám ide len o peniaze, sú nesprávne. V tejto chvíli nám ide o samostatnú kolektívnu zmluvu," zdôraznil.
Protestnú akciu pilotov v stredu podporil aj šéf odborovej organizácie leteckých technikov a inžinierov Emil Kasík. Podľa jeho slov aj títo zamestnanci ČSA požadujú samostatnú kolektívnu zmluvu. "Postup manažmentu ČSA je priamo urážlivý. Aj keď sme doteraz firme nespôsobovali žiadne ťažkosti, cítime teraz značnú diskrimináciu," upozornil Kasík. Dodal, že technici a leteckí inžinieri sa v pondelok 16. júna rozhodnú, či sa k štrajku pilotov pripoja.
Piloti vstúpili do štrajkovej pohotovosti v pondelok 9. júna po tom, ako všetky rokovania s vedením ČSA skončili neúspechom. Práve kvôli týmto rokovaniam piloti na 14 dní prerušili protesty, zahájené 7. mája, počas ktorých kvôli striktnému dodržiavaniu času určenému na predletovú prípravu dochádzalo k oneskorovaniu odletov o priemerne 20 minút. V utorok 10. júna sa k štrajkovej pohotovosti pilotov pripojila aj odborová organizácia leteckých technikov a inžinierov.