b. Jej úlohou je tiež pomôcť pretransformovať IWC z organizácie loviacej veľryby na organizáciu, ktorá ich chráni.
Ako agentúru SITA informoval hovorca Greenpeace na Slovensku Juraj Rizman, ide o reakciu ochranárskych organizácií a 19 členských krajín IWC na neustále tlaky štátov ako Japonsko, Nórsko a čiastočne aj Island, ktoré sa snažia obnoviť komerčný lov veľrýb. O iniciatíve sa bude rozhodovať 16. až 19. júna na 55. výročnom zasadaní IWC v Berlíne.
Berlínsku výzvu podporuje 19 zo 46 členských krajín IWC a takmer všetky renomované medzinárodné ochranárske organizácie – Greenpeace, WWF, Sierra Club, Natural Resources Defense Council i Cousteau Society. Do skupiny členských krajín IWC, ktoré podporujú ochranárske opatrenia na záchranu veľrýb patrí desať členských krajín Európskej únie, ale aj USA, Austrália a Nový Zéland. Po kampani Greenpeace v krajinách strednej a východnej Európy deklarovali snahu podporiť ochranu veľrýb v IWC aj štáty V4 – Maďarsko, Poľsko, Česko a Slovensko.
Aj keď Slovenská republika ešte nie je členským štátom IWC, bude mať na berlínskom rokovaní svoje zastúpenie. Koordinátorka projektu Greenpeace - Zachráňme veľryby! Martina Badidová sa na rokovaniach zúčastní ako členka oficiálnej delegácie Greenpeace.
Len v minulom roku bolo, aj napriek platnému zákazu lovu, podľa medzinárodných štatistík ulovených 1318 veľrýb. Najviac veľrýb - 648, ulovila Japonská agentúra pre rybolov. Druhé miesto patrí Nórsku, ktoré ulovilo 634 veľrýb.